Spektakl muzyczny i koncert na zakończenie ChTO

finał Chorzowskiego Teatru Ogrodowego już w piątek

Na początek, w piatek 31 sierpnia o godzinie 20:00 Teatr Rampa z Warszawy przedstawi muzyczny spektakl "Monsters. Pieśni morderczyń" z piosenkami Renaty Przemyk, Nicka Cave\'a, Boba Geldofa i Toma Waitsa - w reżyserii specjalisty od mrocznych songów na teatralnej scenie, Roberta Talarczyka! To połączenie przejmujących i ponadczasowych songów ze wspaniałym wykonaniem.

Spektakl, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego delikatne i wrażliwe kobiety, mogą stać się przerażającymi potworami, które w swej żądzy mordu często przewyższają męskich seryjnych morderców. 

To również opowieść o tym jak dziś, w dobie wszechwładzy mediów i popkultury, zbrodniarz staje się nowym "świętym", któremu składane są hołdy w postaci filmów, książek, piosenek czy spektakli teatralnych. To historia legendarnych morderczyń: Belle Gunness, Aileen Wuornos - bohaterki nagrodzonego Oscarem filmu Monster, czy Brendy Spencer, o której zespół Boomtown Rats śpiewał piosenkę I Don\'t Like Mondays. Oraz wielu innych, które stały się ikonami kultury masowej.

Cztery znakomite aktorki wcielają się w postaci rodem z koszmarnych snów, a towarzyszą im pieśni napisane przez Nicka Cave\'a, Toma Waitsa czy Boba Geldofa. W spektaklu można również usłyszeć skomponowane specjalnie na potrzeby przedstawienia premierowe piosenki Renaty Przemyk - jednej z najwybitniejszych osobowości polskiej sceny muzycznej.

 Wejściówki - 15 złotych do kupienia w recepcji Sztygarki (Chorzów, ul. Piotra Skargi 

34d, tel. 32 249 59 92, www.sztygarka.pl).

 * 
 Po zakończeniu spektaklu, około godziny 22:00, w koncercie finałowym zaprezentuje się Jola Literska Rudokapela - zespół, który udowodni, że można śpiewać po śląsku rockowo i klimatycznie, bez odwoływania się do mizernej jakości szlagrów. Jola Literska Rudokapela grać będzie - jeżeli tylko zechcecie - aż do początku września! 

Nareszcie narodził się na Śląsku zespół, którego z równą satysfakcją słuchać będą mogli mieszkańcy regionu i odbiorcy niemający nic wspólnego ze śląską mową i bolączkami Ślązaków. Nareszcie ktoś przełamał schemat mało strawnych biesiadnych szlagrów i stereotyp, że w tym regionie sprawdza się tylko blues. Rudokapela to zespół stworzony z indywidualności i muzyków utytułowanych oraz doświadczonych, których zjednoczył wspólny cel: chęć tworzenia pięknej muzyki rozrywkowej, bez zamykania się w stereotypach i konkretnych gatunkach.

Jola Literska dysponuje piękną barwą głosu i ten głos traktuje jako kolejny instrument, podejmujący dialog z muzykami z Rudokapeli. Ta filigranowa piosenkarka potrafi być liryczna i zmysłowa, uwodzić słodkim tonem, potrafi także dobrze wpasować się w bardziej ostre granie.

Udało się w zespole połączyć siły dla zbudowania naprawdę wybitnej i zasługującej na uwagę całości, a jednocześnie nie zatracić - w imię tejże całości - indywidualizmu poszczególnych artystów. Mieszają się podczas koncertu różne style i klimaty, pojawia się rock i etno, folk, ballady, żywe i energetyczne numery obok wyciszających utworów, piosenki-żarty i poważne historie zamknięte w muzycznych opowieściach.

31 sierpnia o 20:00

około 22:00 - koncert finałowy

"Dejcie pozór!" - Jola Literska Rudokapela

Jola Literska - śpiew

Marcin Skaba - skrzypce

Tadeusz Leśniak - akordeon i instrumenty klawiszowe

Krzysztof Kurek - gitary

Michał Nit - gitary

Przemysław Smaczny - perkusja i instrumenty perkusyjne

Andrzej Rusek - bas, loopy i sample, kierownictwo muzyczne

Wejściówki kosztują 15 złotych, ale dla wiernych widzów ChTO mamy specjalną promocję: trzy bilety z 6. sezonu upoważniają do darmowego wejścia na koncert!

(-)
Materiały Organizatora
28 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia