Spektakl muzyczny "Korczak" w Sachsenhausen

sobotni występ artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej

Do Niemiec już w piątek nad ranem wyruszy 45 osobowy zespół dziecięcy ( w wieku od 10 do 16 lat), członkowie orkiestry i chóru OiFP z Damianem Aleksandrem (który wykonuje tytułową rolę Janusza Korczaka) na czele. W sumie ponad sto osób.

Artyści zaprezentują tam najważniejsze utwory z musicalu, którego premiera zaplanowana jest na 29 września 2012 roku w Białymstoku, w drugim dniu uroczystości związanych z otwarciem nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. 

Przypomnijmy, że musical "Korczak" swoją premierę miał w sierpniu ubiegłego roku na londyńskim West Endzie. Jego twórcami są Chris Williams (kompozytor) oraz Nick Stimson (autor libretta). Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści - śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielają się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie - Damian Aleksander [na zdjęciu] oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Płatek, autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki - jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w spektaklu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W czasie prób i sesji warsztatowych mają one szansę rozwijać swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

Spektakl muzyczny został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka.

Pracę nad polską inscenizacją poprzedza wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością i działalnością. Instytucjami partnerującymi przedsięwzięciu są: Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum (oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy) oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Więcej informacji: www.korczakmusical.com

 *** 
Honorowy patronat nad premierą musicalu "Korczak" objęli:

Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury

Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka

prof. Jadwiga Bińczycka, Honorowa Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

Prof. dr hab. Adam Frączek, kierownik katedry UNESCO im. Janusza Korczaka, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka w Czechach, Rosji, Szwajcarii

Batia Gilad, przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

(-)
Materiały Organizatora
29 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia