Spektakl na rynku w Tarnowie

"Piękna Lucynda" - reż. Ewelina Pietrowiak - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

7 lipca na tarnowskim rynku w ramach Święta Miasta "Zdearzenia 2013" odbędzie się plenerowy pokaz komedii muzycznej "Piękna Lucynda". Wstęp dla wszystkich chętnych jest wolny.

- To wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Tarnów stolicą komedii"- mówi Ewelina Pietrowiak, dyrektor artystyczna Solskiego. - Największym i najbardziej rozpoznawalnym jego elementem jest oczywiście jesienny festiwal "Talia", ale w tym roku mieliśmy już okazję zobaczyć przegląd teatrów improwizowanych i dyplomów szkół teatralnych - było to swoiste preludium do wrześniowego tygodnia. Premiera "Pięknej Lucyndy" jest kolejnym elementem tego dużego, dwuletniego przedsięwzięcia, które stawia sztukę komediową w centrum zainteresowania tarnowskiej sceny kulturalnej.

Skąd pomysł na realizację właśnie takiego tekstu?

- Decyzja ta wynika w dużej mierze z mojego zachwytu nad wystawieniem tekstu Hemara w Teatrze Nowym w Poznaniu w reżyserii Eugeniusza Korina. Pamiętam, że byłam jedną z najgłośniej śmiejących się osób na widowni. Czy trzeba lepszej rekomendacji dla komedii? Po raz pierwszy nie starałam się w tekście stricte komediowym doszukiwać drugiego dna. Tekst Hemara - doskonałego satyryka, pisarza, znakomitego tekściarza i dramatopisarza - jest materiałem tak wdzięcznym dla aktorów, że zupełnie nie mam obaw co do jego wartości scenicznej. Akcja sztuki dzieje się w XVIII-wiecznej Warszawie, ale język, którym mówią bohaterowie, ilość genialnych puent, wpadające w ucho, zabawne piosenki, które stworzył Hemar - wszystko to składa się na całość inteligentną i zabawną, czytelną również dziś, w XXI wieku. W pewnym sensie jest to historia o eleganckim wyrażaniu uczuć- ciekawe, czy dziś moglibyśmy składać zdania o takim poziomie złożoności, jak czyni to hrabia Adam ze sztuki? Czy skazani jesteśmy już wyłącznie na wysyłanie serduszka w esemesie? - zastanawia się reżyserka i scenografka.

Oprawę muzyczną spektaklu (warto zaznaczyć, że to pierwsza tak bogata muzycznie premiera teatru) przygotował Bartek Szułakiewicz. Kostiumy zaprojektowała Anna Nykowska- jej stroje można było podziwiać w spektaklu "Trzy siostry". Choreografią zajęła się natomiast Anita Podkowa, znana najmłodszym widzom z opieki nad ruchem scenicznym w przedstawieniu "Babcia mówi pa pa".

Spektakl - historię miłości dwóch par, hrabiego Adama i Lucyndy Wahadłowskiej oraz ciotki Utciszewskiej i pana Poufalskiego, będzie można zobaczyć już 5 lipca na scenie Solskiego. Amatorów kulturalnego letniego wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy natomiast 7 lipca o godzinie 21.00 na tarnowski rynek.

Dodatkowe informacje na temat spektaklu "Piękna Lucynda" można uzyskać w Biurze Organizacji Widowni - tel. (14) 688 32 87, tel. kom. 784 976 026, e-mail: promocja@teatr.tarnow.pl.

Prapremiera w ramach projektu "Tarnów stolicą komedii" współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013"

Mecenasem projektu jest PGNiG

(-)
Materiał Teatru
4 lipca 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...