Spektakl o Camille Claudel w Instytucie Grotowskiego

Cykl Monosytuacje - "Camille" - Teatr ZAR

W ramach trzeciej edycji cyklu małych form teatralnych "Monosytuacje", od 6 i 7 lutego o godz. 19:00 Kamila Klamut z Teatru ZAR przypomni w spektaklu "Camille" historię Camille Claudel, rzeźbiarki zamkniętej w zakładzie psychiatrycznym na 30 lat.

Na scenie Kamili Klamut towarzyszyć będzie Ewa Pasikowska. Spektakl powstał we współpracy z Marianą Sadovską, ukraińską pieśniarką i aktorką.

Klamut i Pasikowska przedstawią historię Camille Claudel - rzeźbiarki, siostry Paula Claudela oraz towarzyszki życia i twórczości Augusta Rodina, która zmarła siedemdziesiąt lat temu. Ostatnie trzydzieści lat swojego życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Kamila Klamut w ten sposób mówi o bohaterce przedstawienia: "Myśląc o niej, przywołuję niektóre fakty z jej życia i zastanawiam się, jak je nazwać, ubrać we własną wrażliwość. Oto przyjazd dawno niewidzianej przyjaciółki wywołuje kaskadę wspomnień".

Kamila Klamut od lat ściśle związana jest z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, przed 2007 rokiem - Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzyckiej w 1996 roku uczestniczyła w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła. Od 1999 roku współpracuje z Jarosławem Fretem, z którym wyprawiała się do różnych zakątków świata w poszukiwaniu najstarszych zachowanych form muzyki. Jest współinicjatorką powstania Teatru ZAR.

7 lutego spektakl będzie grany w języku angielskim.

(-)
Materiał Teatru
6 lutego 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...