Spektakl poprzedzi rozmowa z Ritą Gombrowicz

15. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu: 8-15 października 2022

Dziś „Ferdydurke" radomskiego Teatru Powszechnego. Już dziś o godz. 20.00 na kanale TVP Kultura „Ferdydurke" Teatru Powszechnego w Radomiu zostanie zaprezentowane w Teatrze Telewizji. Spektakl poprzedzi rozmowa z Ritą Gombrowicz. Sceniczną wersję spektaklu wyreżyserowała Alina Moś – Kerger, a nową, telewizyjną realizację Marek Bik.

Przedstawienie „Ferdydurke" jest doceniane przez widownię i krytykę od momentu premiery. Spektakl zdobył aktorską nagrodę zespołową na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, był także zakwalifikowany do ścisłego finału IV Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" oraz został uhonorowany nagrodą za reżyserię na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych / „Klasyka żywa".

To przedstawienie zachwyciło mnie świeżością spojrzenia na tekst Gombrowicza i dojrzałością aktorską zespołu. Muzyka i operowanie światłem to kolejne atuty tego spektaklu. Sceny takie jak np. lekcja o Słowackim czy jazda bryczką z ciotką Hurlecką były świetnie zainscenizowane i doskonale zagrane.
Nic dziwnego, że oklaski po przedstawieniu długo nie milkły, a publiczność nie chciała się rozstać z aktorami.

Obsada: Mateusz Paluch (Józio), Agnieszka Grębosz (Młodziakowa, Walek, Wałkiewicz), Joanna Zagórska (Zuta, Zosia), Natalia Samojlik (Gałkiewicz, Ciocia Hurlecka), Przemysław Bosek (Syfon), Adam Majewski (Profesor Piórkowski, Kopyrda, Zygmunt) Mateusz Michnikowski (Pimko, Wuj Kocio), Michał Węgrzyński (Miętus).

(-)
Materiał organizatora
12 października 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...