Spektakl stąd

"Sońka" - reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na finał sezonu artystycznego 2014/2015. W piątek oraz sobotę będzie można obejrzeć "Sońkę" Ignacego Karpowicza.

"Sońka" to jeden z najbardziej wyczekiwanych spektakli w tym sezonie. Swoją premierę miał 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. Przedstawienie zostało pozytywnie przyjęte zarówno przez widzów, jak i recenzentów. Autorem adaptacji jest sam Ignacy Karpowicz, jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Za reżyserię odpowiada Dyrektor Teatru Dramatycznego - Agnieszka Korytkowska-Mazur.

- Praca nad "Sońką" należała do najciekawszych spotkań na mojej twórczej drodze. To taka praca, do której tęskni się będąc reżyserem i otwartym na świat człowiekiem. Powrót do kolejnych spektakli "Sońki" jest świętem dla nas wszystkich - aktorów, realizatorów.

Ta twórcza energia jest fantastycznie odbierana przez widzów. Dla takich zdarzeń warto uprawiać ten zawód - mówi reżyserka.

"Sońka" to projekt, który powstał z artystami ze Wschodu. Na scenie obok aktorów Teatru Dramatycznego występują Svietlana Anikiej oraz Aleś Malčana z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi, a także Yegor Zabelov - pochodzący z Mińska kompozytor i akordeonista. W spektaklu grają gościnnie również: Rafał Maćkowiak z Teatr Rozmaitości w Warszawie, Grzegorz Falkowski z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Dorota Białkowska z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Katarzyna Siergiej, wcielająca się w rolę młodej Sonii, przyznaje, że przedstawienie jest dla niej wyjątkowe.

- Jest to spektakl stąd. Opowiada "naszą" historię, która wydarzyła się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Białegostoku, a i opisana jest przez autora stąd, Ignacego Karpowicza. I mogła przytrafić się każdemu z nas. To czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową - mówi aktorka.

Sońka to jedna z pierwszych ról Katarzyny Siergiej na scenie Teatru Dramatycznegow Białymstoku.

- To praca, w której zetknęłam się ze wspaniałą ekipą realizatorów, których zaangażowanie w projekt odbiło się na fantastycznym, w moim przekonaniu, finalnym efekcie scenicznym. Życzę sobie, a przede wszystkim widzom, jeszcze wielu tak wzruszających i pięknych spektakli - dodaje.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć przedstawienie ostatni raz w tym sezonie w piątek, 26 czerwca o godz. 19.00 oraz w sobotę, 27 czerwca o godz. 17.00. Biletów na "Sońkę" jest już coraz mniej, ale można je jeszcze kupić w kasie teatru (przy ul. Elektrycznej 12) oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

(-)
Materiał Teatru
24 czerwca 2015

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...