Spektakl w kawiarence

"Cafe Sax" - reż. Cezary Domagała - Teatr Rampa w Warszawie

"A pani to tak ciągle coś zapisuje na tych kartkach i zapisuje" - mówi pan Czesio do kobiety w Cafe Sax przy Francuskiej 31 na Saskiej Kępie w Warszawie. To tam przesiadywała godzinami Agnieszka Osiecka, przyglądając się ludziom i ich sprawom, które ubierała potem w zgrabne wersety. Muzykę do nich dopisywali najlepsi, wykonywały tuzy polskiej sceny.

"Okularników", "Pogody na szczęście" czy "Małgośki" można posłuchać teraz w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Rampa, którzy wcielają się w role: Poetki (Michalina Brudnowska/ Katarzyna Kozak), Kobiety Zwariowanej (Małgorzata Duda-Kozera/ Dorota Osińska), barmana (Piotr Furman/ Robert Kowalski) i pana Czesia (Julian Mere/ Mieczysław Morański). Kameralny spektakl przepełniony jest muzyką. Prosta scenografia nie odciąga uwagi od ważnych słów. Aktorzy, goniąc od piosenki do piosenki, zaledwie w dwie pary potrafią stworzyć atmosferę zarówno kameralną, jak i rewiową. Powinszować kondycji! Przy "Oczy tej małej" przechodzą dreszcze, a przy "Mówiłam żartem" mamy świetny zabieg z alter ego Poetki!

Premierze "Cafe Sax" towarzyszyło otwarcie kawiarni o tej samej nazwie we foyer teatru. Można tam zasmakować w specjałach o poetyckich nazwach "Mała czarna z blondyną", "Duża czarna nadzieja" czy w drinku "Haczyk", który poetka zwykła wychylać przed południem. Na piętrze obejrzymy wystawę "Klucz do szczęścia" z ilustracjami Haliny i Bartłomieja Kuźnickich do wybranych wierszy Osieckiej.

Monika Odrobińska
Idziemy
27 stycznia 2017
Portrety
Cezary Domagała

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia