Spektakl w Muzeum Powstania Warszawskiego

„gdzie ty idziesz dziewczynko" - reż. Agnieszka Glińska - Sala pod Liberatorem

1 sierpnia o godz. 24.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spektakl "gdzie ty idziesz dziewczynko" w reż. Agnieszki Glińskiej.

Według historyków liczba kobiet biorących czynny udział w Powstaniu Warszawskim stanowiła około 1/5 wszystkich jego uczestników. W większości były to młode dziewczyny, często nastolatki. Ich doświadczenia wciąż pozostają w cieniu naszych rozważań i dyskusji, na marginesie oficjalnie opowiadanych historii.

W "gdzie ty idziesz dziewczynko" Agnieszka Glińska koncentruje się na osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek, pragnie wydobyć je z niepamięci, przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, chce sprawdzić, jak ta perspektywa wpłynie na nasze dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu. W trakcie przygotowań do tego projektu reżyserka doszła do wniosku, że zamknięta forma spektaklu nie przystaje do opowieści daleko przekraczających nasze doświadczenia.

Dlatego też całość przyjęła charakter otwartej instalacji teatralnej wpisanej w przestrzeń Muzeum Powstania Warszawskiego.

(-)
Materiał Muzeum
25 lipca 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia