Spektakl w zanikającym języku gaelickim

"Return to the Voice" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Pieśń Kozła

Polska premiera "Return to the Voice" odbędzie się 19 grudnia o godz. 19:00 w Katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Ten jedyny w swoim rodzaju spektakl powstał w oparciu o szkocką tradycję i kulturę. Muzykę skomponował Maciej Rychły oraz Jean-Claude Acquaviva. W jednej z ról wystąpi Anna Maria Jopek. W sprzedaży ostatnie bilety na spektakle.

"Return to the Voice" Teatru Pieśń Kozła to spektakl, który powstał na bazie gealickiej muzyki, technik wykonawczych oraz istoty tradycji przekazu ustnego dawnych Szkotów.

- Na początku nie wiedzieliśmy, jak szukać, ani nawet czego. Powoli docieraliśmy do osób kultywujących dawną tradycję i do archiwalnych nagrań - mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśń Kozła. - Kiedy mieliśmy już materiał bazowy - naprawdę ogromny zbiór - należało wybrać kilkanaście utworów. Zdaliśmy się tutaj na instynkt, dobierając pieśni w oparciu o wibracje ludzkich głosów.

W 2012 roku artyści podróżowali do Szkocji, konkretnie do Fort William, Edynburga, Glasgow i na wyspę Skye, we wrześniu 2013 roku na wyspy Lewis i ponownie na Skye. Tam inspirowali się gaelickimi psalmami i lamentami, a także pieśniami wygnania z czasów, gdy Szkoci masowo emigrowali. Muzykę skomponował Maciej Rychły orz Jean-Claude Acquaviva. Podczas tworzenia, pieśni zostały przełożone na język polifonii, dzięki czemu uzyskały nowy wymiar o silnym i szerokim spektrum oddziaływania. - Szkocja ma co najmniej kilkadziesiąt różnych muzycznych obszarów. Możemy tu wymienić pieśni imitujące ptaki, pieśni imitujące szkockie dudy, tak zwany "pibroh", "pieśni Osjana" i wiele innych - mówi Grzegorz Bral. - Należało coś wybrać, żeby spektakl był jednorodny muzycznie.

Grzegorz Bral zaprosił do spektaklu wybitną wokalistkę jazzową - Annę Marię Jopek, dla której było to nowe doświadczenie artystyczne. Niemal wszystkie pieśni wykonywane są w zanikającym języku gaelickim. Za wokalne przygotowanie utworów odpowiedzialny był Kacper Kuszewski.

Bilety na wyczekiwany spektakl rozchodzą się błyskawicznie. To ostatnia szansa, aby zobaczyć "Return to the Voice" jeszcze w tym roku. Następne spektakle planowane są w czasie Brave Festival 2015.

Kolejne spektakle odbędą się w dniach 20, 21 grudnia o godz. 19.00 i 21 grudnia również o godz. 21:30.

Bilety w cenie 40 zł (ulgowy) i 60 zł (normalny) można kupić przez internet oraz w punktach sprzedaży Ticketpro (lista miejsc).

(-)
Materiał Teatru
19 grudnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia