Spektakl Wiśniewskiego w podróży

"Arka Noego..." - reż: Janusz Wiśniewski - Teatr Nowy w Poznaniu

Autorski spektakl Janusza Wiśniewskiego wyrusza w podróż. Nadszedł czas prapremiery w kolejnym kraju partnerskim.

O randze wydarzenia świadczy fakt, że na bolońskie spektakle od pół roku nie można kupić biletów.  Ogromne zainteresowanie włoskich widzów zapowiada kolejne sukcesy „Arki Noego”, która po występach w Izraelu, zyskała uznanie widzów i świetne recenzje krytyków:

„Achbar Hair”, Eitan Bar-Yosef, 14.05.2009

“Teraz kolej na wielkiego polskiego reżysera Janusza Wiśniewskiego, który przybył do Izraela z megaprodukcją zatytułowaną 
Arka Noego. Nowy Koniec Europy – pełną bogatych w znaczenia,
urzekających obrazów "

„Coś w absolutnym zawodowstwie Wiśniewskiego i jego aktorów, a też w bezkresnej ciemności obrazów, które Wiśniewski kreuje na scenie, sprawia, że na ten widok nawet najbardziej cyniczny z ewentualnych uśmiechów – zamiera na ustach. Przez upiorny moment wydaje się, że koniec – Europy, nasz własny koniec – jest absolutnie nieuchronny ”

„The Jerusalem Post”, Helen Kaye, 12.05.2009


„Apokalipsa z powiewem nadziei to temat tego świadomie niezwykłego, drwiąco-błyskotliwego, będącego nie lada wyzwaniem spektaklu” „Yedioth Ahronoth”, Shai Bar-Ya\'kov, 06.05.2009

„Wizualna moc Arki Noego. Nowego Końca Europy wystawionej przez wybitnego polskiego reżysera Janusza Wiśniewskiego jest niepodważalna”

„The Marker Cafe”, Alice Blitental, 16.05.2009

„Polak Janusz Wiśniewski, jeden z najwybitniejszych reżyserów dziś, wykorzystuje różnorakie kody kulturowe”. „W przedstawieniu jest wiele prawdziwie poetyckich scen – zdumiewało nas i robiło na nas piorunujące wrażenie ich wysublimowane piękno”. Sam fakt sprowadzenia tak wyśmienitej i wyjątkowej produkcji daje izraelskiej publiczności doświadczenie teatru najwyższej próby. Oby więcej takich spektakli.”

„Il resto del Carlino”, Sergio Colomba, 15.09.2008


„Wiśniewski, Polak, jest wizjonerem; opiera się mocno na dziedzictwie historycznych awangard, aby zbudować swój nieustępliwy, niepokojący Teatr”.

„ARKA NOEGO. NOWY KONIEC EUROPY JEST WYDARZENIEM TEATRALNYM, KTÓREGO NIE WOLNO PRZEGAPIĆ” (midnighteast.com, Aylet Dekel, 03.05.2009)

Partnerzy projektu: 

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Polska
Nuova Scena – Arena del Sole, Teatro Stabile di Bologna, Włochy 
Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Niemcy
Schauspielhaus Graz, Austria
The Cameri Theatre of Tel Aviv, Izrael
The National Theatre of Kosovo, Pristhina, Kosova

(-)
Materiały Teatru
10 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia