Spektakl wrócił na afisz i scenę Teatru Śląskiego

"Skazany na bluesa" - reż. Arkadiusz Jakubik - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Maciej Lipina tydzień temu po raz pierwszy wcielił się w rolę Ryśka Riedla w "Skazanym na bluesa". To zastępstwo za Tomka Kowalskiego.

Dwa tygodnie temu w Teatrze Śląskim odbył się koncert charytatywny dla Tomka "Kowala" Kowalskiego, odtwórcy roli Ryśka Riedla w spektaklu "Skazany na bluesa", który w czerwcu uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu (doznał licznych obrażeń i poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego). Ze sprzedaży biletów i licytacji zebrano 20.550 zł. Całość przekazano na dalsze leczenie "Kowala". Muzyk rehabilitowany jest codziennie, przez kilka godzin.

Nie jest łatwo, ale nie zamierza się poddawać.

- Zawsze miałem taki charakter, że nie wylewałem swoich trosk na innych. Tak samo jest z tym wypadkiem. Nie zamierzałem robić z siebie ofiary i mówić ludziom, że mi źle - powiedział Tomek w wywiadzie dla Radia Wrocław. - Zamierzam powrócić na scenę, na pewno nie na wózku. Nie chcę wzbudzać litości, chcę stanąć w pionie na tej scenie i pokierować swoje uczucia do ludzi - dodał.

Podczas koncertu dla "Kowala" piosenki Dżemu śpiewał m.in. Maciej Lipina [na zdjęciu], muzyk zespołu Ścigani, który w spektaklu "Skazany na bluesa" wcielał się w postać Jurka Styczyńskiego, gitarzysty Dżemu.

Jednak tydzień temu, na pierwszym po wakacjach spektaklu, wystąpił w roli Ryśka Riedla. Przyjął propozycję zastępstwa za Tomka.

- Historię Dżemu znam od dawna. Jedyną trudnością było zadanie aktorskie, ale przy wsparciu Arka Jakubika i zespołu Teatru Śląskiego udało mi się przygotować. A czasu było bardzo mało. Kilka dni prób - mówi nam Maciej. - Cieszę się, że mogę pomóc w tej niełatwej dla teatru sytuacji. Również sam Tomek chciał, żeby ten spektakl dalej trwał, więc robię to także dla niego. Wszyscy liczymy, że Tomek szybko wyzdrowieje, a wtedy ja wrócę do gitary - dodaje Maciej Lipina.

Ola Szatan
Polska Dziennik Zachodni
22 września 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia