Spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym

"Dzieci z Bullerbyn" - reż. Anna Ilczuk - Teatr Polski we Wrocławiu

W czwartek 3 kwietnia 2014 o godzinie 11:00 na Scenie Kameralnej zostanie zagrany spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym – Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk. Przedstawienie będzie udostępnione niewidomym i niesłyszącym w ramach projektu "Teatr Wyobraźni. Spektakle bez Barier" realizowanego przez Fundację KATARYNKA i finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. To pierwsze takie wydarzenie teatralne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Zaczynamy od przedstawienia dla młodych widzów. Przed spektaklem najmłodsi, także ci słabo widzący, będą mogli stworzyć scenografię. W ruch pójdą nie tylko farby i papier, ale także różne materiały, które dzieciom z dysfunkcją wzroku pozwolą stworzyć przestrzenny świat. Takich spektakli na Scenie Kameralnej będzie w tym sezonie ok. sześciu.

W następnej kolejności planujemy pokazy Dziadów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Spektakl będzie w pełni dostosowany dla widzów z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Powstaną także opisy do niezwykłej scenografii, które w formie plików dźwiękowych pojawią się na stronie Teatru Polskiego. Niewidomi odbiorcy przed wybranym spektaklem będą mieli możliwość wejść na scenę i własnym dotykiem odkryć scenografię i aktorów.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala w pełni odebrać dzieło sztuki – film, spektakl teatralny czy wystawę w muzeum. W teatrze tworzony jest specjalny opis, który podczas przedstawienia czytany jest przez lektora. Niewidomi odbiorcy słyszą go dzięki specjalnym zestawom słuchawkowym rozdawanym przed spektaklem.

Teatr Polski w ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru 2014

Teatr Polski we Wrocławiu już po raz drugi włączył się w ogólnopolską akcję Dotknij Teatru. Od czwartku 27 marca do środy 2 kwietnia 2014 można wziąć udział w wydarzeniach zaplanowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: premierze Stand_up Witkacego, prelekcji o muzyce w teatrze, projekcji spektaklu Złowiony – rekonstrukcje, wieczorze ze współczesną poezją śpiewaną, Małym Maglu sztuk o roli dramaturga w teatrze, Czytaniu dla dzieci oraz wystawie Świeża Krew.

Więcej o Dotknij Teatru w Teatrze Polskim można przeczytać TUTAJ.

W poniedziałek 31 marca 2014 o godzinie 11:00 zapraszamy w ramach akcji Dotknij Teatru na Scenę Kameralną na Czytanie Małego Księcia w reżyserii Marzeny Sadochy z udziałem Janki Woźnickiej i Marcina Pempusia. Już po raz drugi wracamy do tej propozycji dla najmłodszych widzów, tym razem nieco starszych, o którym autorka inscenizacji mówi: "Mały Książę nie jest zwykłą opowiastką o odpowiedzialności i przyjaźni. Wybory, których dokonuje, są radykalne; opinie, które wydaje, są bezwzględne. Bezkompromisowość jest konieczna w sytuacji świata dziecięcego, który po raz pierwszy nazywa dobro i zło i wymaga jasnych reguł. Bezkompromisowość jest zabójcza w świecie dorosłych, w którym staje się bolesnym nieprzystosowaniem. Ale pomiędzy szlachetną naiwnością i gorzkim finałem Mały Książę to odkrycie uroku słabości. Kiedy kochasz, jesteś radykalny i słaby jednocześnie, ale to najpiękniejsze formy radykalności i słabości. Dlaczego dzieci podziwiają Małego Księcia? Bo przyleciał z odległej planety. Dlaczego dorośli mogą go podziwiać? Bo miał odwagę, żeby wrócić". Wstęp na Czytanie jest wolny, rezerwacje prosimy kierować na adres mailowy: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl.

Czytanie Adresata nieznanego

W poniedziałek 7 kwietnia 2014 o godzinie 19:00 zapraszamy na Scenę Kameralną na Czytanie adaptacji powieści Kathrine Kressmann Taylor Adresat nieznany w reżyserii Andrzeja Wilka. Czytają Marian Czerski i Igor Kujawski.

Adresat nieznany Kathrine Kressmann Taylor został napisany w 1938 roku w formie krótkich listów wymienianych między amerykańskim Żydem i jego wspólnikiem w interesach Niemcem. To poruszająca, miejscami wręcz sensacyjna opowieść o tym, jak agresywna indoktrynacja zmienia przyjaźń w nienawiść. Jest też próbą odpowiedzi na ciągle aktualne pytanie: jak to możliwe, że inteligentny, wykształcony, wrażliwy człowiek zmienia się w bestię.

Kathrine Kressmann Taylor (1903–1996) – amerykańska pisarka. Wykładała nauki humanistyczne w Gettysburg College w Pensylwanii, prowadziła warsztaty dziennikarskie i pisarskie. Jej pierwsza książka Adresat nieznany, wydana w 1938 roku, odniosła duży sukces w USA. Wznowiona w 1995 roku z okazji 50. rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych trafiła na rynki księgarskie w siedemnastu krajach. Oprócz opowiadań opublikowała jeszcze dwie książki: Until That Day (1942) oraz Diary of Florence in Flood (1966).

(-)
Materiał Teatru
29 marca 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...