Spektakl z udziałem widzów na Dworcu PKP

"Domena publiczna" - Roger Bernat - Instytut Grotowskiego, Dworzec Główny PKP

"Domena publiczna", sztuka teatralna będą połączeniem spektaklu i gry angażującej publiczność stworzona przez hiszpańskiego artystę Rogera Bernata, zostanie pokazana 31 marca na Dworcu Głównym PKP. To pierwsza w Polsce prezentacja sztuki Bernata.

Hiszpański artysta przyjedzie do Wrocławia na zaproszenie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, gdzie "Domena publiczna" będzie prezentowana 30 marca.

Sztuka Bernata to swoiste połączenie spektaklu teatralnego z grą planszową, w której uczestniczą widzowie. "Jej uczestnicy poruszają się ze słuchawkami na uszach, w których słyszą pytania i polecenia. (...) W wyniku odpowiedzi na pytania formują się niewielkie grupy. Powstałe mikrospołeczności ujawniają ukryte wzorce społeczne i opowiadają historię, skrupulatnie zaaranżowaną przez Bernata" - poinformowała PAP Paulina Popiół z Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

Główna część spektaklu aranżowanego przez artystę z udziałem widzów zawsze odbywa się w przestrzeni publicznej, zaś scena finałowa w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.

- Widzowie wchodzą w sytuację, która ich zachęca do posłuszeństwa lub zawiązania spisku i, w każdym przypadku, do zapłaty własnym ciałem i zaangażowania się całym sercem - mówi o swoim spektaklu Bernat.

Roger Bernat tworzy spektakle-gry od 2008 r. "Domena publiczna" jest jego pierwszym tego typu przedstawieniem, w kolejnych latach stworzył jeszcze sześć takich spektakli. Były one pokazywane w wielu miastach na świecie. W Polsce twórczość Bernata zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.

Wydarzenie przygotował wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego przy współpracy Polskich Kolei Państwowych.

(-)
(PAP)
26 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia