Spektakl Zadary na festiwalu

9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

Po raz pierwszy na festiwalu "Chopin i jego Europa" koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina zostaną wykonane bez partii fortepianu. Pianistę w spektaklu Michała Zadary zastąpi aktorka Barbara Wysocka. Sztuka "Chopin bez fortepianu" - w środę w Warszawie.

Na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego aktorka opowie widzom krok po kroku o tym, co robi fortepian. Jej występ będzie stanowić rodzaj przewodnika po dwóch koncertach fortepianowych Chopina: e-moll i f-moll. Wysockiej towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Scenariusz - literacką transkrypcję partii fortepianu - napisali wspólnie Zadara i Wysocka. Tekst powstał na podstawie wywiadów z pianistami, prac muzykologicznych, biografii i korespondencji Chopina.

Zadara znany jest z odkrywczego podejścia do inscenizacji polskiej klasyki i rewizji przekonań dotyczących polskiego dziedzictwa narodowego. Tym razem dokonał teatralnej interpretacji dzieł muzycznych Chopina, którego twórczość postrzegana jest jako kwintesencja polskości.

Spektakl "Chopin bez fortepianu" miał premierę 23 marca br. w Krakowie. Prof. Allen Kuharski napisał o nim w "Ruchu Muzycznym": "Momentem, który nie sposób w biografii Chopina pominąć, jest jego śmierć na emigracji i związany z nią legendarny gest - chirurgicznie oddzielono serce od reszty ciała i, zakonserwowane, wysłano jako relikwię do Warszawy, pozostałe szczątki grzebiąc na cmentarzu w Paryżu. Jeśli pianistyka Chopina jest nierozerwalnie związana z jego polską tożsamością artystyczną, to wycięcie w Koncertach partii fortepianowych z orkiestry będzie aktem paralelnym do oddzielenia jego serca od ciała. Ciało to Koncerty bez fortepianu, i to właśnie na tych paryskich szczątkach skupiają się Zadara, Kaspszyk i Wysocka".

Z kolei dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński w wywiadzie dla PAP zapowiadającym festiwal podkreślił, że zdecydował się włączyć spektakl teatralny do programu festiwalu ufając tym "trzem wyróżniającym się osobowościom artystycznym".

"Traktuję to przedsięwzięcie jako oryginalny projekt artystyczny, warty pokazania w kontekście całej propozycji festiwalu. Szczególnym punktem odniesienia będzie tu recital Diny Yoffe, która kilka dni później wykona oba Koncerty fortepianowe Chopina w wersji na fortepian solo. Będziemy mieć więc Chopina bez fortepianu i Chopina bez orkiestry" - zaznaczył dyrektor. Nawiązał do występu Yoffe, który odbędzie się w piątek 30 sierpnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Festiwal "Chopin i jego Europa" to jedno z najważniejszych przedsięwzięć związanych z muzyką poważną w Polsce. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Na festiwalu w tym roku występują m.in. Martha Argerich, Maria Joao Pires, Jan Lisiecki, Leszek Możdżer, Piotr Anderszewski, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Ewa Podleś, Dina Yoffe, Nelson Goerner oraz zespoły: Orkiestra Wieku Oświecenia, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Royal String Quartet, Belcea Quartet.

Patronat medialny nad 9. edycją festiwalu objęła Polska Agencja Prasowa.

(PAP)
(PAP)
20 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Teatr Rozmaitości Jarzyny i Warlikowskiego
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Justyna Świerczyńska

Trailer tygodnia