Spektakl Zadary w Łodzi

"Wszyscy byli odwróceni" - reż. Michał Zadara - Muzeum Historii Żydów Polskich

CENTRALA oraz Teatr Nowy w Łodzi prezentują najgłośniejszy spektakl tego lata - adaptację kultowej powieści Marka Hłaski o buncie, wczesnych latach pięćdziesiątych, Izraelu, miłości i życiu w cieniu Zagłady.

Prapremiera spektaklu odbyła się w lipcu w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Surowa inscenizacja Michała Zadary, wierna tekstowi Marka Hłaski, skupia się na losie ludzi zawieszonych pomiędzy dwoma światami, którzy w połowie dwudziestego wieku zbudowali nowe państwo na pustyni.

"Wielka rzecz. To był freudowski western egzystencjalny. Patrzyłem na to jak na wielkie kino. Niesamowita muza, która pogłębiała uczucie alienacji i wyobcowania. Spektakl wydobywa niesamowity potencjał tego tekstu, a aktorzy wykonują tu ciężką pracę".
Kamil Dąbrowa, Jedynka Polskie Radio

"Jest w tej historii przygnębiający klimat afrykańskiej prozy J.M.Coetzee, ale też coś z atmosfery Tramwaju zwanego pożądaniem Tennessee Williamsa. [...] Olśniewająca gra całego zespołu, wzmocniona celowością działań technicznych, tworzy świeży i intrygujący język teatralny, nową jakość dla aktorskiej obecności na scenie. Oto krzepiący konstruktywizm nowego tysiąclecia".
Maciej Nowak, Przekrój

"Późny, "izraelski" Hłasko jest mniej znany i dziś chyba dosyć zapomniany. Dobrze więc, że Michał Zadara przypomniał opowiadanie Wszyscy byli odwróceni, bo właśnie tekst brzmi w tym spektaklu najmocniej (poza muzyką Jana Duszyńskiego)".
Justyna Sobolewska, Polityka

22.11.2013 – 24.11.2013 // Teatr Nowy // Łódź // 19:00

(-)
Materiał Teatru
18 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia