Spektakle, koncerty i wystawy

13. Przegląd Teatrów Alternatywnych w Kielcach

11 spektakli będzie mogła obejrzeć publiczność rozpoczynającego się w piątek w Kielcach XIII Przeglądu Teatrów Alternatywnych. Imprezę zainauguruje premiera sztuki "Łagodna" kieleckiego Teatru Ecce Homo.

Przegląd, który będzie się odbywał w Bazie Zbożowej, organizuje Stowarzyszenia Artystyczne Teatr Ecce Homo.

Jak powiedziała w czwartek PAP kierownik artystyczny stowarzyszenia Anna Kantyka-Grela, przez cztery dni w Kielcach będzie można oglądać "całą paletę barw" teatru alternatywnego - zarówno grupy młode jak i działające od lat na polskiej scenie, wielokrotnie nagradzane na festiwalach.

"Zobaczymy różne formy, takie jak teatr słowa, plastyczny, ruchomy oraz elementy teatru tańca. W naszej opinii grupy reprezentują bardzo wysoki poziom - jeśli chodzi a zaangażowanie w to, co robią. Nie są to teatry zawodowe, tylko amatorskie, które grają na poziomie zawodowym" - oceniła Kantyka-Grela.

W piątek wieczorem przegląd zainaugurują gospodarze imprezy. Aktorzy z Ecce Homo przedstawią "Łagodną". Scenariusz sztuki, opartej na opowiadaniu Fiodora Dostojewskiego - o toksycznym związku starzejącego się mężczyzny i jego młodej żony - na podstawie scenariusza Jana Nowickiego. "Mamy nadzieję, że spełnimy oczekiwania wybitnego aktora, jeśli chodzi o przełożenie tego tekstu na scenę - powiedziała Kantyka-Grela.

Drugi dzień festiwalu otworzy "Kruchość" - inny spektakl kielczan, obecny na scenie od 10 lat. Ta sztuka, oparta na ruchu i muzyce, opowiada o samotności.

W sobotę będzie można również obejrzeć trzy kolejne spektakle, zrealizowane na podstawie na autorskich scenariuszy. Aktorzy Teatru Momo z Katowic zaprezentują spektakl "Niebieski cień oddechu". Studenci - aktorzy Teatru Na Chwilę z Gryfina przedstawią "Konwent - spotkanie tematyczne". Z kolei uznany na rynku sztuki alternatywnej warszawski Teatr Pijana Sypialnia, pokaże przedstawienie "Osmędeusze" - skupiające się na tańcu i śpiewie.

W niedzielę, z monodramem "Sonata księżycowa" wystąpi wybitna aktorka, pedagog i reżyser Irena Jun. Adaptację komedii Aleksandra Fredry "Mąż i żona" przedstawi Kompania Teatralna Mamro z Warszawy. Natomiast ze sztuką "Versus", zaprezentują się aktorzy Chojnickiego Studia Rapsodycznego.

W poniedziałek w recitalu zatytułowanym "Kobieta Czasownik" wystąpi aktorka i pieśniarka z Olsztyna, Marta Andrzejczyk. Śpiewając, opowie o problemach kobiet, samotności i przemijaniu.

Poznański Teatr Planeta wystawi "Tańce w Bellybeg". Goście zagraniczni przeglądu, Eko Teatr "Wind of change" ze Lwowa na Ukrainie, przedstawią dwa spektakle: "Ziemia" i "Życie jest krótkie".

Przeglądowi będą towarzyszyły wystawy: fotograficzna - poświęcona spektaklowi "Kruchość", rzeźbiarska - prac Marcina Michalskiego, rysunku - autorstwa Roberta Kolasy oraz malarska - pięciu artystów, zatytułowana "Rozmowa, monolog, milczenie".

Zaplanowano koncerty: Studium Instrumentów Etnicznych ze Skarżyska-Kamiennej oraz zespołu Lao Che.

Teatr Ecce Homo powstał 16 lat temu z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych - Tadeusza Maja. Teatr tworzą głównie ludzie młodzi - uczniowie szkół, studenci i absolwenci. Do tej pory zrealizowali 39 spektakli, nagradzanych na wielu krajowych przeglądach.

W maju 2007 roku Teatr Ecce Homo stworzył swoją pierwszą salę teatralną w starej spawalni samochodowej Bazy Zbożowej - ośrodka stowarzyszeń twórczych stworzonego przez miasto Kielce.

(-)
Wirtualna Polska
9 listopada 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia