Spektakle przeciw likwidacji WOT-u

Studenci protestują

Imprezą "Votum WOTu" studenci i absolwenci zaocznej wiedzy o teatrze chcą zaprotestować przeciwko planom likwidacji ich kierunku studiów.

 Po tekście "Gazety" o planach zakończenia naboru na zaoczne studia wiedzy o teatrze w środowisku artystycznym zawrzało. Pisaliśmy, że niespodziewanie, bez konsultacji z władzami wydziału, na obradach senatu Akademii Teatralnej rektor Andrzej Strzelecki zgłosił wniosek, by rekrutację wstrzymać już w 2009 r.

Oburzeni absolwenci WOT-u stworzyli stronę internetową (www.wiedzaoteatrze.pl), na której pod listem protestacyjnym do ministra kultury, któremu podlega uczelnia, podpisało się ponad 300 osób. Są wśród nich m.in. aktorzy: Redbad Klijnstra, Jacek Poniedziałek, Adam Nawojczyk, reżyserzy: Grzegorz Jarzyna, Małgorzata Szumowska, Anna Smolar, teatrolodzy: Janusz Degler, Tadeusz Nyczek, dziennikarz Bartosz Żurawiecki, scenograf Boris Kudlicka czy projektantka mody Joanna Klimas.

- Uznaliśmy, że to nie wystarczy. Chcemy pokazać, czym się zajmujemy, że nie wypadliśmy sroce spod ogona. W sobotę na imprezie "Votum WOTu" pokażemy nasze przedstawienia - mówi Marek Brand, koordynator imprezy, student WOT-u z początku lat 90. "Votum WOTu" odbędzie się w Powiększeniu - jednym z najpopularniejszych stołecznych klubów przy ul. Nowy Świat 27. Zobaczymy spektakle z różnych miast. Marek Brand przywiezie z Gdańska Teatr Zielony Wiatrak z przedstawieniem "Drapacze chmur", Teatr Realistyczny ze Skierniewic - "Mc Gyver, Paluchosky & end", Teatr Amareya z Gdańska - "Exit", Teatr Stajnia Pegaza z Sopotu - "Umiłowania". Specjalnie na ten wieczór Romuald Wicza Pokojski z toruńskiego Teatru Wiczy przygotuje performance.

"Votum WOTu" rozpocznie się o godz. 17.
(mi)

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza - Stołeczna
5 maja 2009

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...