Spektakle teatru formy z całego świata

4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Już po raz czwarty zapraszamy do udziału w unikalnym na skalę europejską wydarzeniu Materia Prima 4.Międzynarodowym Festiwalu Teatru Formy. Zaprezentujemy najwybitniejsze spektakle teatru formy z całego świata z: Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Wietnamu, Włoch, Szwajcarii i USA.

Zapraszamy produkcje obecne na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach, doceniane przez publiczność na całym świecie, wielokrotnie nagradzane. Prezentujemy spektakle odkrywcze i zaskakujące, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata z multimediami, a także formami teatru lalek, masek i cieni. Materia Prima jest adresowanym do widzów dorosłych Festiwalem polskich prapremier i artystów odkrywanych dla polskiej publiczności.

Zobaczą Państwo dziesięć niezwykłych i bardzo różnorodnych przedstawień. Gwiazdą Festiwalu będzie Daniel Finzi Pasca ze Szwajcarii – wizjoner teatru, aktor, reżyser inscenizator, twórca sukcesów słynnego Cirque du Soleil. Artysta przyjedzie do Polski po raz pierwszy i zaprezentuje olśniewający, surrealistyczny spektakl „La Verità" z udziałem dwunastu artystów-akrobatów.

Znana ze śmiałych eksperymentów Compagnie Marie Chouinard z Kanady przywiezie legendarny spektakl „bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS", którym zmieni wszystkie wyobrażenia o sztuce baletu i tańca. Oglądając produkcję „Horror" Jakopa Ahlboma z Holandii nie tylko przeżyją Państwo odegrany po mistrzowski film grozy w teatrze, ale z pewnością nie usiedzą sokojnie na krzesłach.

Po raz kolejny w osłupienie wprawią nieziemskie akrobacje NoGravity Dance Company z Włoch w ich najnowszej premierze „Aria", zaprzeczające wszelkim zasadom grawitacji. Podczas spektaklu „Pixel" CCN Créteil & Val-de-Marne / Compagnie Kӓfig z Francji zanurzą się Państwo w wirtualnej przestrzeni, stworzonej z interakcji sztuki hip-hopu i multimediów. Oryginalnie wykorzystane formy teatru lalek, przedmiotów i masek dla widzów dorosłych będzie można spotkać w produkcjach: TAMTAM objektentheater z Holandii, Numen Company z Niemiec oraz Vilniaus Teatras Lėlė z Litwy.

Nie zabraknie też wątków orientalnych. „Ogniste pióra: perską epopeję", przeniesioną w świat teatru cieni, masek i filmu epopeję z X wieku zaprezentują artyści z Iranu i USA Fictionville Studio & Banu Productions; ten spektakl rekomenduje słynny filmowiec Francis Ford Coppola. Thang Long Puppetry Theatre z Wietnamu w wypełnionym wodą basenie odegra spektakl wietnamskich lalek wodnych, tradycję sięgającą XI wieku.

Materia Prima jest Festiwalem stworzonym wbrew ogólnie panującym trendom w sztuce. Zamiast brzydoty i dyskusji o wszechobecnym kryzysie kultury, za którą czai się kryzys cywilizacyjny, proponujemy porządkowanie świata. Czeka zatem na Państwa duża dawka piękna, wzruszenia i zachwytu – słowem wiele niezpomnianych, teatralnych przeżyć.

100% TEATRU W TEATRZE

4. Materia Prima:

primo UZALEŻNIA
secundo HIPNOTYZUJE
tertio ZNIEWALA
quarto OCZAROWUJE

Zawsze w dobrej formie!

Rada programowa Festiwalu:
Adolf Weltschek – Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Zuzanna Głowacka
Małgorzata Zwolińska

(-)
Materiał organizatora
14 stycznia 2017
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...