Spektakle, wystawy, warsztaty i happeningi

Mmetropolitalna Noc Teatrów - Górnośląski Związek Metropolitalny

Metropolia "Silesia" jest inicjatorem i organizatorem projektu kulturalnego, w którym udział zadeklarowało dziewięć teatrów z miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W sobotę 18 września odbędzie się szereg spektakli, wystaw, warsztatów teatralnych i happeningów

Teatr Śląski przygotował na ten wieczór dwa przedstawienia: "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" W. Shakespeare\'a (Duża Scena) i "Zagraj to jeszcze raz, Sam" W. Allena (Scena Kameralna)

Atrakcje specjalne:
18.00 – 19.30 – happening artystyczny „Dzieci z Teatralnej na tropie Alfreda Szklarskiego” (przed głównym wejściem do Teatru)
22.20 – 23.00 – możliwość zapoznania się z pracą oświetleniowca w teatrze, pokaz gry świateł na scenie (Duża Scena)
22.30 – 23.00 – „Transwizje” - wizualizacje na froncie budynku Teatru Śląskiego (prezentacja multimedialna na wątkach spektakli Teatru Śląskiego)- projekt autorstwa Ewy Kucharskiej i Błażeja Banysia
22.30 – 24.00 – zwiedzanie Teatru od kulis
18.00 – 24.00 – wystawa studentów scenografii ASP (foyer Teatru, I balkon)

Wszystko dobre, co się dobrze kończy (ang. All`s Well That Ends Well) - komedia autorstwa Williama Shakespeare\'a, napisana pomiędzy 1601 a 1608 rokiem. Trudno ją jednoznacznie zaklasyfikować do kategorii komedii lub tragedii, podobnie jak utwór Miarka za miarkę. Należy do najrzadziej wystawianych sztuk tego autora. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku.
Sztuka opowiada historię Heleny, nisko urodzonej piękności, która otrzymała rękę hrabiego Bertrama, w zamian za wyleczenie króla. Bertram nie jest jednak skory do małżeństwa z niżej urodzoną osobą. Stwierdza, że woli udać się na wojnę, niż być przymuszonym do małżeństwa. Helena będzie musiała uciec się do podstępu, aby doprowadzić go przed ołtarz.
Reżyseria: Tadeusz Bradecki, 18.09, godz. 18.30, Duża Scena

Zagraj to jeszcze raz, Sam - znajdującemu się w depresji bohaterowi usiłuje pomóc zaprzyjaźnione małżeństwo. Linda pracuje jako modelka, Dick jest wiecznie zajętym biznesmenem. Umawiają bohatera przedstawienia ze znajomymi dziewczynami, jednak kolejne randki kończą się fiaskiem. Pewnej nocy, ku konsternacji obojga, Linda i Allan lądują wspólnie w łóżku.
Reżyseria: Grzegorz Kempinsky, 18.09, godz. 18.30, Scena Kameralna

Sztuka "Polterabend" St. Mutza to napisany śląską gwarą poetycki fresk, opowiadający o powikłanej historii Śląska i Ślązaków w minionym stuleciu. Debiutujący w teatrze autor przedstawia modelową Śląską rodzinę (Ojciec - Jorg, W. Sławik, Matka - Berta, A. Chechelska, Babka - E. Leśniak), rodzinę niejako ponadczasową, "wieczną", oraz skomplikowane losy i dramatyczne wybory kolejnych, urodzonych i wychowanych w tej rodzinie pokoleń. Rzecz zaczyna się u końca pierwszej wojny światowej, a kończy już po drugiej wojnie, zahaczając po drodze o powstania śląskie, plebiscyt i szerzej przedstawiając lata trzydzieste i czterdzieste zeszłego stulecia. W "Polterabend" historia Śląska, jakkolwiek burzliwa i dramatyczna, pozostaje jednak jedynie tłem dla indywidualnych dramatów, dla żmudnego procesu kształtowania się złożonej, śląskiej kulturowej tożsamości. Pytanie o tożsamość, o granice kulturowej odrębności, jest podstawowym w sztuce motorem akcji i konfliktów. 

(-)
Materiały Teatru
28 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia