Śpiewacy rozgrzali publiczność

15. Wielki Turniej Tenorów

Bez cienia przesady można powiedzieć, że XV Wielki Turniej Tenorów spełnił oczekiwania i w pełni zadowolił zgromadzoną w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec publiczność. Nie przeszkodził w tym nawet padający obficie momentami deszcz

Świetna atmosfera, znakomici uczestnicy konkursu i nagradzana solidnymi oklaskami orkiestra szczecińskiej Opery na Zamku - czegóż chcieć więcej?

W konkursowe szranki stanęli: Mateusz Myrlak, Mikołaj Adamczak, Irakli Murjikneli (Gruzja), Theodore Chletsos (USA), Tomasz Tracz, Wojciech Sokolnicki, Frederico Lepre (Włochy) i Łukasz Załęski. Każdy z nich pojawił się na scenie dwukrotnie, raz w poważnym, raz w lżejszym repertuarze. Już pierwsza tura pokazała, że poziom artystyczny tegorocznego turnieju jest niezwykle wysoki. Zachwycił Gruzin Irakli Murjikneli, który rozgrzał publiczność arią Rudolfa z opery Cyganeria Giacoma Pucciniego. Świetnie zaprezentował się też Frederico Lepre śpiewający arię Tonia z opery Córka Pułku Gaetana Dionizettiego. Świetnie wypadł również świetny tenor i jednocześnie... artysta plastyk Wojciech Sokolnicki ( po raz trzeci w turnieju), który wykonał arię Carvadossiego z opery Tosca Pucciniego. Publiczność uwiódł też arią Rodriga z Cyda Massdeneta najmłodszy, dwudziestoczteroletni uczestnik turnieju Łukasz Załęski.

Druga odsłona była popisem wszystkich uczestników, nagradzanych sowitymi brawami świetnie, mimo deszczu i zimna, bawiącej się publiczności. W tej turze swoim głosem i interpretacją zachwycił Wojciech Sokoliński, którego kobieca część widowni uznała nieoficjalnie oczywiście za najbardziej przystojnego uczestnika konkursu. Świetnie finiszował również Łukasz Załęski.

XV Wielki Turniej Tenorów wygrał, głosami publiczności, która jak zwykle głosowała kwiatami róż wrzucanymi do koszy z numerami swoich ulubieńców - Wojciech Sokolnicki ( nagroda 10 tys. złotych). Dyrekcja Opery na Zamku swoją nagrodę w postaci występów na swojej scenie w sezonie 2013/14 przyznała Gruzinowi Irakliemu Murjiknelleu i Włochowi Federico Lepre, który na szczecińskiej scenie ma się pojawić w następnym sezonie artystycznym. Gruzina nagrodzili też członkowie orkiestry opery.

Bardzo miłe okazało się pożegnanie publiczności przez tenorów. Dwukrotnie, popisowo i z dużym poczuciem humoru zaśpiewali nieśmiertelne "O sole mio"...

Turniej odbył się pod honorowym patronatem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, a patronami medialnymi imprezy byli: " Kurier Szczeciński", TVP Szczecin i infoludek.pl. Całość prowadziła para: Anna Dereszowska i Andrzej Wątorski, reżyserował Dariusz Taraszkiewicz a orkiestrą dyrygował Vladimir Kiradjiev.

Marek Osajda
Kurier Szczeciński
4 lipca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia