Śpiewnie, kolorowo i rytmicznie

"Chłopiec z Gliwic" - reż. Ireneusz Maciejewski - Muzeum w Gliwicach

Akcentem regionalnym rozpoczęły się w niedzielę XXII. Gliwickie Dziecięce Spotkania Teatralne. Festiwal został zainaugurowany przez spektakl „Chłopiec z Gliwic" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Pokaz miał miejsce w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

„Chłopiec z Gliwic" to „krotochwila teatralna napisana ku ubawieniu i pokrzepieniu Bobaka oraz wszystkich dzieci z Gliwic, lecz nie tylko.", a jej autorem jest Grzegorz Krawczyk. To opowieść o bohaterskim Szewczyku i jego ukochanej, Jadwidze, którzy muszą stawić czoła wrogowi, by ocalić Gliwice przed najazdem złego Mansfelda. Pomagają im w tym przyjaciele i... mrówki, przeszkadza zaś burmistrz – chciwy niegodziwiec i wyrodny ojciec Jadwigi.

Na scenie jest śpiewnie, kolorowo i rytmicznie. Lalki, których zachowania mogą się nieraz dzieciom wydać nie do końca zrozumiałe (w końcu czas akcji przypada na wiek trzynasty), mają swoich rzeczników – lalkarzy, którzy przychodzą z pomocą. Nieco archaiczny charakter i język opowieści zostaje ograny tak dobrze, że wszystkie „arkebuzy", „ciury" i „kamraty", a także „ciżmy" i „krużganki" spotykają się z dziecięcym zrozumieniem.

Dzieci na zmianę to trwają w skupieniu i emocjonują się głośno. Wygląda na to, że wszystko idzie zgodnie z planem reżyserskim - reakcje przewidziane przy każdej scenie (cisza, śmiech, pełne oburzenia okrzyki) okazują się zbieżne ze spontanicznymi reakcjami dzieci. Gwóźdź programu to oczywiście ta część, w której młodsza część widowni zostaje wciągnięta do akcji ratunkowej. Kooperacja z aktorami i pacynkami, jednoczenie wspólnych sił przeciwko protestanckim wojskom, odsiecz Mansfeldowi.

Znakomite są elementy wokalne i choreograficzne. Raz intrygujące, to mroczne, to znów zabawne - dzięki nim płynnie przechodzimy z jednego nastroju w drugi.

Dla tych, którzy czuliby niedosyt po spektaklu, opowieść dostępna jest w wersji książkowej oraz w formie audiobooka. Spektakl ma też na stałe wejść do repertuaru Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Paulina Żebrowska
Dziennik Teatralny Katowice
18 marca 2016

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia