Spotkania z cyklu Czas na taniec

Balet dworski Cracovia Danza

Choreograf, kinetograf, etnograf, pedagog, absolwent Historii Kultury Materialnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, artysta, który o tańcu i o ruchu scenicznym wie wszystko - Jacek Tomasik będzie gościem spotkania Czas na taniec! organizowanego przez Balet Dworski Cracovia Danza. Spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 19 maja, o godz. 19, w Klubie Aktora „Loża”, Kraków Rynek Główny 41 otrzymało tytuł Taniec, sztuka kontrastu.

Jacek Tomasik uczył się sztuki choreograficznej w Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. W 1963 roku w Krakowie założył studencki teatr tańca współczesnego Kontrast, który prowadził przez 32 lata. Od 1985 roku związany z Operą Krakowską, gdzie sześć lat był dyrektorem artystycznym baletu, a następnie głównym choreografem. Jest twórcą blisko 500 choreografii, nie licząc tych do telewizji, filmu i do zespołu Kontrast.
Współpracował z największymi teatralnymi twórcami w Polsce, m.in. z Konradem Swinarskim (Sen nocy letniej i Wszystko dobre, co się dobrze kończy Williama Szekspira; Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego); Andrzejem Wajdą (Noc listopadowa" i Klątwa Stanisława Wyspiańskiego, Makbet Williama Szekspira); Tadeuszem Łomnickim (Dwaj panowie z Werony Williama Szekspira); Henrykiem Tomaszewskim (Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego), Jerzym Jarockim (Szewcy i Trzeci akt wg Szewców Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego), a także Zygmuntem Hübnerem, Bohdanem Korzeniowskim, Jerzym Kreczmarem. Przygotowywał również choreografie do przedstawień operowych i operetkowych (m.in. Orfeusz i Eurydyka, Oniegin, Madame Sans-Gene, Sonata Belzebuba oraz Traviata w krakowskiej Operze i Operetce, Betlejem polskie – w Operetce Wrocławskiej).
Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane archiwalne zdjęcia i filmy ze zbiorów artysty.
Wstęp wolny!

***

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze i choreografowie powinni mieć głos, tak samo jak kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby dzięki tym spotkaniom skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.
Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza"
Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

(-)
Materiał Teatru
12 maja 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia