Spotkania z operą w Przemyślu

"Straszny dwór" - reż. Wiesław Ochman - Opera Śląska w Bytomiu

To będzie największe w ostatnich kilkunastu latach wydarzenie kulturalne w Przemyślu. W niedzielę (18.11.) Opera Śląska z Bytomia wystawi operę w czterech aktach "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Przygotowywanych jest aż 700 miejsc dla widzów. Centrum Kulturalne nie ma tak dużej sali. Jedyną w Przemyślu, mogącą pomieścić tak wielką widownię i bogatą scenę jest hala Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejsc w hali mogłoby być ok. 200 więcej, ale organizatorzy podkreślają, że dbają o to, aby każdy widz miał dobrą widoczność.

- Szacujemy, że solistów, członków chóru i orkiestry, a także pracowników obsługi technicznej z bytomskiej Opery przyjedzie do nas ok. 200 osób - mówi Kazimierz Łysy, kier. działu organizacji i obsługi imprez CK.
Blisko dwie trzecie biletów jest już sprzedanych bądź zarezerwowanych. Z tej drugiej możliwości korzystają głównie osoby spoza Przemyśla. Dopytują się osoby nawet spoza Podkarpackiego.

- Ten pomysł chodził za mną od dłuższego czasu. To ukłon w stronę publiczności i jej oczekiwań. Straszny dwór zainauguruje projekt Spotkania z operą w Przemyślu. Planujemy przynajmniej raz na kwartał wystawianie przedstawienia operowego - mówi Adam Halwa, dyr. Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Czy będzie zainteresowanie?
- Najbliżej mamy do Opery Lwowskiej. Regularnie dwa razy w miesiącu organizujemy wyjazdy na spektakle. Autobusy zawsze są pełne. A trzeba dodać, że podobne wyjazdy organizują również biura turystyczne z Przemyśla i innych miast - twierdzi Halwa.
**
Kompozytorem opery Straszny dwór jest Stanisław Moniuszko, libretto napisał Jan Chęciński. Prapremiera odbyła się w Warszawie w 1865 r. Spektakl ma silne zabarwienie patriotyczne, z tego względu w późniejszym okresie był zakazany przez zaborcę rosyjskiego. Znawcy twierdzą, że to najlepsza opera Moniuszki i najlepszy utwór tego typu powstały w XIX w. Bilety w cenie 25, 60 i 90 złotych można nabyć w kasie CK w Przemyślu. Informacje tel. 16 678-20-09 lub e-mail: imprezy@ck.przemysl.pl.
Spektakl organizuje Centrum Kulturalne w Przemyślu. Przygotowania trwają od dłuższego czasu. Przedstawienie będzie nie tylko dużym wydarzeniem kulturalnym, ale również wyzwaniem logistycznym.

Norbert Ziętal
Nowiny online
16 listopada 2012
Portrety
Wiesław Ochman

Książka tygodnia

Kryptonim Dziady: Teatr Narodowy 1967-1968
Wydawnictwo Bellona
Janusz Majcherek, Tomasz Mościcki

Trailer tygodnia