Spotkanie autorskie i spektakl

"Święto" - reż. Aneta Adamska - Teatr Przedmieście w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Wiesławem Myśliwskim, które odbędzie się 30 października o godz. 18.00 w Hotelu Bristol w Rzeszowie (Rynek 20-23). Po spotkaniu z pisarzem w siedzibie Teatru Przedmieście zostanie zaprezentowany spektakl "Święto".

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia - i równocześnie poznania - prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

O tym - choć nie tylko o tym - mówi jego najnowsza powieść "Ostatnie rozdanie", kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że "pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu".

Spotkanie z pisarzem odbywa się w ramach cyklu "Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa". Partnerem wydarzenia jest Hotel Bristol w Rzeszowie.

"Święto"

30 października godz. 20.30

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

Bohater spektaklu "Święto" [na zdjęciu] to człowiek zagubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.

To spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje "biednego" człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.

Scenariusz na motywach powieści "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego

Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
25 października 2013

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia