Spotkanie osobiste

"Sen srebrny Salomei" - reż. Michał Zadara - Centrala, Studio teatrgaleria w Warszawie

Centrala oraz Studio teatrgaleria w Warszawie przedstawiają przedstawiają Juliusz Słowacki "Sen srebrny Salomei" spektakl Michała Zadary Premiera 22 kwietnia w Studio teatrgalerii w Warszawie

Dwóch radykalnych artystów - Michał Zadara i Wacław Zimpel rozpoczęło pracę nad rewizją arcydzieła polskiego romantyzmu: „Snu Srebrnego Salomei" Juliusza Słowackiego. Michał Zadara wystawia ten dramat bez aktorów, a na scenie będzie mu towarzyszyła tylko muzyka Wacława Zimpla.

Proszę sobie wyobrazić: jesteśmy na pierwszej próbie nowego spektaklu w teatrze. Michał Zadara opowiada o swojej wizji „Snu srebrnego Salomei". Aktorzy słuchają, wyobrażając sobie - każdy inaczej - ten dramat, i wspólnie marzą o przyszłej inscenizacji. Reżyser. streszcza fabułę, odgrywa całe sceny, tłumaczy konteksty, cytuje fragmenty książek, prezentuje filmy. Centrala chce uchwycić ten moment: wszystko rozegra się w wyobraźni widzów. Na scenie nie ma aktorów. I tak jak po pierwszej próbie aktorzy wychodzą zarażeni ideą reżysera, tak tutaj widzowie wynoszą z teatru ze sobą, w swojej wyobraźni, kształt spektaklu.

„Słowacki napisał utwór brutalny i koszmarny. Nie znam innego dramatu z tak detalicznie opisanymi aktami przemocy" - mówi Michał Zadara. - Równocześnie jest to romans, historia miłosna. Nie wiem, czy byłbym w stanie to wyreżyserować. Postaram się to opowiedzieć".
Spektakl koprodukują dwie instytucje zorientowane na innowację w sztuce: STUDIO teatrgaleria oraz Centrala.

Michał Zadara o swojej nowej inscenizacji: "Ten projekt jest spowiedzią artystyczną. Zajmuję się od lat radykalnym światem polskich dramatów romantycznych. Poświęciłem dużą część mojego zawodowego życia na studiowanie i inscenizowanie dzieł poetów romantycznych (14-godzinna inscenizacja „Dziadów" Adama Mickiewicza bez skrótów; trzy wielkie dramaty Słowackiego; dramaty Fredry, Norwida i Krasińskiego) i w tej pracy będę mógł opowiedzieć, czym dla mnie jest ta literatura. Będę mówił sam ze sceny, bez pośrednictwa aktorów. Może to więc być moje najbardziej osobiste spotkanie z literaturą romantyczną i z widownią."

Juliusz Słowacki - "Sen srebrny Salomei"
Reżyseria: Michał Zadara Muzyka: Wacław Zimpel Światło: Artur Sienicki Dramaturgia: Allen Kuharski Koordynacja projektu (Centrala): Marta Kuźmiak, Anita Cieślicka Kierownik produkcji (STUDIO): Justyna Pankiewicz
Premiera 22 kwietnia 2018 r., godz. 19.00 Kolejne spektakle: 23 i 24 kwietnia 2018 r.

(-)
Materiał Teatru
26 kwietnia 2018
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia