Spotkanie w Dramaten

Tadeusz Słobodzianek w Królewskim Teatrze Dramatycznym Dramaten w Sztokholmie

W ramach kolejnej odsłony serii rozmów New European Drama, 19 marca w Królewskim Teatrze Dramatycznym Dramaten w Sztokholmie, odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem. Rozmowę poprowadzi szwedzki dramaturg oraz tłumacz Marc Matthiesen, który we wcześniejszych częściach cyklu rozmawiał m.in. z Deą Loher, Felicią Zeller, Lukasem Bärfussem, Fausto Paradivino i Dorotą Masłowską.

Punktem wyjścia serii New European Drama jest rola dramatu i sztuki w dzisiejszej Europie. Uczestnicy starają się odpowiedzieć na pytania jak do współczesności odnosi się teatr oraz autorzy tekstów dramatycznych.

Podczas wieczoru szwedzcy aktorzy narodowej sceny Dramaten oraz niezależnego teatru Galeasen zaprezentują fragmenty głośnej sztuki Tadeusza Słobodzianka "Nasza Klasa". Będzie to premierowa prezentacja szwedzkiego przekładu autorstwa Jaremy Bielawskiego.

Nagrodzony w 2010 roku Literacką Nagrodą Nike dramat Słobodzianka doczekał się wielu zagranicznych premier m.in. w Londynie, Toronto, Barcelonie, Budapeszcie, Pradze i Tokio. Jesienią tego roku Nasza Klasa pokazana zostanie również w Szwecji, w sztokholmskim Teater Galeasen. Dramat wystawi Natalie Ringler, reżyserka polskiego pochodzenia znana m.in. z wcześniejszych realizacji obydwu sztuk Doroty Masłowskiej, Między nami dobrze jest (szw. Meltallflickan) wystawionej w 2010 roku w Teater Galeasen oraz Dwóch biednych Rumunów mówiących po polsku (szw. Två fattiga rumenär som talar polska) wystawionej w tym samym roku na deskach Folkteatern w Göteborgu.

Tadeusz Słobodzianek przyjeżdża do Sztokholmu na zaproszenie Instytutu Polskiego, Królewskiego Teatru Dramatycznego Dramaten oraz Teatru Galeasen. Spotkanie w Dramaten jest kolejnym wkładem Instytutu Polskiego w promocję nowego polskiego dramatu w Szwecji.

Klaudia Krzepicka
Instytut Polski w Sztokholmie
11 marca 2013

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia