Spotkanie z Barbarą Ptak

"Rendez-vous na Nowym Świecie" - Gliwicki Teatr Muzyczny

Barbara Ptak jest też prawdziwą kopalnią wiedzy na temat historii życia teatralnego w Gliwicach i na Śląsku. Podzieli się nią z gliwiczanami już 8 października, kiedy będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu "Rendez-vous na Nowym Świecie"

W archiwum Gliwickiego Teatru Muzycznego można znaleźć programy spektakli z lat 50. XX wieku, w których Barbara Ptak figuruje jeszcze jako asystent scenografa – "Król włóczęgów", "Bal w operze", "Słomkowy kapelusz". To tutaj poznawała tajniki trudnej sztuki kostiumografii i to tutaj gwiazdą był jej mąż – wspaniały aktor i śpiewak Stanisław Ptak. Barbara Ptak lubi skromnie powtarzać, że pozostawała w jego cieniu, ale tak naprawdę była i jest artystką równie wybitną, co on. By potwierdzić to stwierdzenie, wystarczy wymienić filmy, do których projektowała kostiumy, oraz ich reżyserów: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza, "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, "Królowa Bona" Janusza Majewskiego. Była współrealizatorką czterech spośród ośmiu polskich filmów, które uzyskały nominację do Oskara.

Od lat 60. Barbara Ptak projektowała również kostiumy dla sceny. Współpracowała ze wszystkimi teatrami na Śląsku, najintensywniej z Teatrem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Realizowała opery (m.in. "Straszny dwór" S. Moniuszki), operetki ("Księżniczka czardasza" E. Kálmána, "Orfeusz w piekle" J. Offenbacha) i musicale ("Skrzypek na dachu" J. Bocka, "My Fair Lady" F. Loewego, "Jekyll & Hyde" F. Wildhorna). Za jej teatralne prace wielokrotnie ją nagradzano, m.in. Złotymi Maskami oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za całokształt osiągnięć w dziedzinie kostiumu filmowego. Do dziś na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego można podziwiać jej kostiumy w spektaklach "Orfeusz w piekle" J. Offenbacha, "Wiedeńska krew" J. Straussa i "Hello, Dolly!" J. Hermana.

Bilety wstępu - 2 zł. Rezerwacja i sprzedaż - www. teatr.gliwice.pl

(-)
Materiały Teatru
3 października 2011

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia