Spotkanie z córką i wnuczką Marii Kwaśniewskiej

„Maria" - aut. Radosław Paczocha - reż. Adam Orzechowski - Teatr Powszechny w Łodzi

22 października w Teatrze Powszechnym w Łodzi odbędzie się spotkanie z córką i wnuczką Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej. Rozpocznie się po spektaklu „Maria", który opowiada historię niezwykłej łodzianki - medalistki olimpijskiej i bohaterki, która podczas II wojny światowej ocaliła setki istnień. Spektakl rozpoczyna się o godzinie 19:15, a spotkanie około godziny 21:00. Poprowadzi je Dariusz Pawłowski.

Maria Kwaśniewska jest znana jako medalistka olimpijska z Igrzysk w Berlinie w 1936 roku, gdzie zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem. Podczas II Wojny Światowej, dzięki słynnemu zdjęciu z Hitlerem, uratowała setki ludzi przebywających w obozach. Zdjęcie to zostało zrobione na wspomnianej Olimpiadzie po dekoracji na podium, gdy Adolf Hitler zaprosił medalistki do swojej loży. Powiedział: „Gratuluję małej Polce i życzę mistrzostwa świata". Kwaśniewska miała zripostować po niemiecku „Wcale nie czuję się mniejsza od pana", czym spowodowała śmiech, a zarazem wprowadziła wszystkich w konsternację. Sprawę komentowały potem niemieckie gazety, tłumacząc, że Hitler gratulował „małej Polsce". Wśród uratowanych przez Kwaśniewską było wiele znanych postaci, między innymi Stanisław Dygat czy Ewa Szelburg- Zarembina. Jej życie stało się inspiracją do powstania spektaklu „Maria".

Prapremiera „Marii" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego odbyła się w minionym sezonie na Małej Scenie łódzkiego Teatru Powszechnego w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. „Tym spektaklem zaledwie dotknęliśmy fenomenu Marii Kwaśniewskiej - wybitnej postaci, która nie tylko pokazywała, jak ważne są empatia i dobro, ale udowadniała, że poświęcenie może dawać nam poczucie spełnienia, samorealizacji. Teatr chętnie sięga po postaci negatywne, poddaje analizie naturę zła. Cieszę się, że powstał spektakl, który opowiada o dobru" – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

„Córka Marii Kwaśniewskiej, Elżbieta Maleszewska-Orłowski oraz wnuczka Maria mieszkają na co dzień za granicą. Przyjadą do Łodzi specjalnie, aby opowiedzieć nie tylko o bohaterce, ale również o swojej mamie i babci. Opowiedzą też o losach wspaniałej rodziny, m.in. o Władysławie Maleszewskim, mężu Marii Kwaśniewskiej, którego ojciec był ostatnim polskim prezydentem Wilna" – zapowiada Ewa Pilawska.

Dzięki współpracy z Muzeum Miasta Łodzi, które jest Partnerem wydarzenia, podczas spotkania będzie można zobaczyć medal olimpijski Marii Kwaśniewskiej z 1936 roku. Ponadto widzowie, którzy posiadają bilety na spektakl „Maria" zakupione w sezonie 2022/2023, mogą zwiedzać wystawę w łódzkim Muzeum Sportu (której bohaterką jest między innymi Maria Kwaśniewska) za symboliczną złotówkę.

Do wstępu na spotkanie z córką i wnuczką Marii Kwaśniewskiej uprawnia bilet na spektakl "Maria" lub bilet na spotkanie (kosztuje symboliczną złotówkę). W sobotnim spotkaniu mogą wziąć udział również widzowie, którzy nie będą uczestniczyć w spektaklu 22 października.

Miłosz Słota
Teatr Powszechny w Łodzi
21 października 2022
Portrety
Adam Orzechowski

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia