Spotkanie z Jerzym Gościńskim

Gliwicki Teatr Muzyczny

W sobotę, 21 stycznia Randez Vous na Nowym Świecie z Jerzym Gościńskim

Jerzy Gościński od trzydziestu lat należy do najbardziej lubianych solistów Gliwickiego Teatru Muzycznego. Zagrał tu ponad sto różnych ról, w tym siedemdziesiąt w przedstawieniach premierowych. Od początku specjalizował się w rolach charakterystycznych - już jako dwudziestosześcioletni młodzieniec grał Ojca Lizy w "Krainie uśmiechu", paradując po scenie z dopiętymi bokobrodami i włosami farbowanymi na biało. Najmilej wspomina zagrane przez siebie role: księcia Rudiego w "Hrabim Luxemburgu", Gucia - granego równolegle do trzech innych postaci w "Krainie uśmiechu", Ministra w "Wiedeńskiej krwi", generała Lohonaya w "Manewrach jesiennych", Niegusa w "Wesołej wdówce", Saundersa w komedii "Dajcie mi tenora!" i Wepsa w "Ptaszniku z Tyrolu". Gliwiccy widzowie mogli go często podziwiać w charakterystycznych rolach "tyranów", od których stał się w GTM niemal specjalistą! Ojciec Andrew Carnes w "Oklahomie!", dyrektor szkoły Clark w "Footloose", dyrektor opery Saunders w "Dajcie mi tenora!" czy sam J. P. Morgan w "Ragtimie" - w tych rolach miał możliwość dopuścić do głosu bardziej "despotyczną" część swojej osobowości. Ostatnio na gliwickiej scenie stworzył również m.in. głośno oklaskiwane przez widzów kreacje Peniżka w "Hrabinie Maricy" i księcia Szczerbackiego w "Annie Kareninie".

Niemal od początku pracy zawodowej Jerzy Gościński łączył karierę artystyczną z obowiązkami nauczyciela i pedagoga. Jest cenionym pedagogiem gliwickiego Studium Wokalno-Baletowego, gdzie prowadzi zajęcia z dykcji, recytacji, gry aktorskiej i charakteryzacji. Jego głos rozpoznają również słuchacze rozmaitych stacji radiowych - współpracuje m.in. z gliwickimi radiami Plus i CCM.

O swojej karierze, pasjach, licznych polach aktywności zawodowej Jerzy Gościński opowie gliwiczanom w czasie kolejnego spotkania z cyklu "Rendez-vous na Nowym Świecie", już w styczniu 2012 roku. Zapraszamy!

21 stycznia 2012 /sobota/ godz. 16.00 - GTM przy Nowym Świecie

(-)
Materiały Teatru
20 stycznia 2012

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia