Spotkanie z Krystyną Tkacz

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

1 października o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego Mike Urbaniak porozmawia z Krystyną Tkacz w ramach cyklu "Moja historia".

Krystyna Tkacz jest rodowitą wrocławianką, od małego mającą artystyczne ciągoty. Tańczyć się uczyła w szkole baletowej przy Operze Wrocławskiej, śpiewać w chórze Edmunda Kajdasza, a grać na pianinie i klarnecie w szkołach muzycznych (podstawowej i średniej). To, że będzie aktorką, wiedziała zawsze. Oczywistym więc było, że z pewnością dotrze na egzaminy do szkoły teatralnej. Dotarła do tej warszawskiej i jej nie przyjęto. Powód? "Brak głosu i ograniczona wymowa". To był dla niej cios, ale się nie poddała. Rok później zdała do krakowskiej szkoły teatralnej, choć i tam musiała nieustannie przynosić zaświadczenia lekarskie, że z jej głosem jest naprawdę wszystko w porządku. Udowodniła to zresztą bardzo szybko, wygrywając na trzecim roku studiów drugą nagrodę Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a chwilę później - zajmując trzecie miejsce na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Śpiew zostanie z nią już zawsze.

Jednak przede wszystkim gra: w teatrze, w kinie i w telewizji. Na deskach teatralnych debiutuje w poznańskim Teatrze Polskim, ale szybko przenosi się do Warszawy, z którą związana jest do dziś. Gra kolejno w Rozmaitościach, Komedii, Współczesnym, Ateneum i Syrenie - to jej teatry, choć nie odmawia też gościnnych występów na innych stołecznych scenach. W kinie zadebiutowała w "Strachu" w reżyserii Antoniego Krauzego, ale szeroka publiczność pamięta ją głównie z ról w kultowych dziś serialach - Kotkowej z "Alternatywy 4" czy Michalikowej ze "Zmienników".

Dziś niezmiennie gra, także dubbinguje i oczywiście koncertuje. Mierzy się też nieustannie z łatami "aktorki charakterystycznej" i "aktorki śpiewającej" oraz - co najważniejsze - nadal czeka na swoją wielką rolę. /Mike Urbaniak/

Rozmowę z Krystyną Tkacz przeprowadzi Mike Urbaniak - dziennikarz kulturalny, autor rozmów z wieloma postaciami polskiej kultury, głównie teatru. Stały współpracownik "Wysokich Obcasów" i weekendowego magazynu Gazeta.pl. Prowadzi blog panodkultury.com.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

(-)
Materiał organizatora
30 września 2015
Portrety
Krystyna Tkacz

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...