Spotkanie z Ludwikiem Flaszenem

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny zaprasza 19 października o g. 19 na spotkanie z Ludwikiem Flaszenem, wieloletnim współpracownikiem Jerzego Grotowskiego, z okazji wydania książki "Grotowski&Company. Źródła i wariacje".

Tom przynosi zupełnie nowe spojrzenie na Grotowskiego, uzupełnia i wzbogaca obraz artysty, który przez zwolenników i przeciwników zbyt łatwo zamykany jest w stereotypach. Wydawcą książki jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Prowadzenie: Dariusz Kosiński.

"Tom niniejszy jest fragmentarycznym podsumowaniem - podsumowaniem? - wędrówki, w różnych tego słowa znaczeniach, jaką autor odbył z Grotowskim - i Grotowski z autorem. Teksty pisane na przestrzeni ponad pół wieku! Ponad połowa jest pisana z myślą o tej książce. [] Chronologia powstania tej pisaniny wydaje się być gwarancją jednolitości. Autora bowiem obdarzyło Przeznaczenie przywilejem - a może powinnością? - próbowania różnych w kształcie i o różnym zastosowaniu dyskursów związanych z Grotowskim. Począwszy od recenzenckiego spojrzenia na początki przyszłego mistrza w mojej ówczesnej roli "szakala" w popularnym krakowskim dzienniku, poprzez teksty niejako programowe z oficyny Teatru Laboratorium, z których pewne znalazły się pod wspólną okładką z historycznymi wypowiedziami Grotowskiego - do rozważań, dociekań i wspomnień już po wszystkim." (Ludwik Flaszen)

"Jest nas wielu - tych, którzy będą wdzięczni Ludwikowi Flaszenowi za tę książkę. Nie potrafię w niej znaleźć choćby jednego zbędnego słowa. Porusza nas ona zwięzłością stylu. Głos tego zbuntowanego i przenikliwego autora jest w oczywisty sposób zakorzeniony w milczeniu. Jego humor ma uśmiech tego, który zamierza właśnie zamilknąć. Oto księga teatralnej mądrości." (Eugenio Barba)

WSTĘP WOLNY

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
14 października 2014
Portrety
Ludwik Flaszen

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...