Spotkanie z Urszulą Kryger

Osobiście o Moniuszce – cykl spotkań z twórcami

Spotkanie z Urszulą Kryger i Lutosławski Quartet - Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - 13 listopada 2019 (środa), godz 18.00. Prowadzenie: Agata Kwiecińska.

Stanisław Moniuszko słusznie kojarzony jest przede wszystkim z muzyką wokalną. Imponująca liczba skomponowanych pieśni i ważny operowy rozdział jego twórczości pozostają najlepiej znane. Dwusetna rocznica urodzin kompozytora jest jednak znakomitą okazją by przypomnieć także mniej znaną część jego spuścizny – muzykę sakralną, ale też kameralistykę. I właśnie na tej ostatniej skupimy się podczas spotkania, w którym wezmą udział: powracająca do Saloniku Moniuszkowskiego Urszula Kryger i członkowie Lutosławski Quartet – Roksana Kwaśnikowska i Marcin Markowicz.

Okazją jest wspólny koncert Urszuli Kryger i wrocławskiego kwartetu, który odbędzie się w cyklu Znasz-li ten kraj, 17 listopada w Salach Redutowych TW-ON. W programie znajdą się oba kwartety smyczkowe Moniuszki, a także pieśni niemieckich romantyków – Louisa Spohra i Feliksa Mendelssohna na głos z towarzyszeniem małego zespołu kameralnego.

Repertuar pieczołowicie wybrany przez Urszulę Kryger będzie punktem wyjścia do rozmowy o Moniuszce-kameraliście – nie tylko w kontekście pieśni na głos z fortepianem. Wraz z członkami Lutosławski Quartet spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie inspiracje można odnaleźć w dwóch kwartetach smyczkowych twórcy polskiej opery narodowej.

Jak zawsze czekamy także na pytania publiczności.
Wstęp wolny.

 

Adam Kozal
Materiał organizatora
13 listopada 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...