Spotkanie z Wiesławem Hejną

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Instytut Grotowskiego zaprasza na spotkanie z Wiesławem Hejną poświęcone jego książce "Reżyser lalki", połączone z pokazem fragmentów jego spektakli wyreżyserowanych we Wrocławskim Teatrze Lalek. Spotkanie poprowadzi prof. Janusz Degler.

Wiesław Hejno jest wybitnym reżyserem teatralnym z ogromnym dorobkiem artystycznym. W książce Reżyser lalki przedstawia swoje poglądy na temat współczesnego teatru lalek, który uznaje za wartościową część naszej kultury teatralnej. Autor wiele uwagi poświęca zagadnieniom przejścia od przedstawień szopkowych do nowoczesnego teatru lalek, realistycznemu i symbolicznemu gestowi, a także treningowi aktora, różnicując jego obowiązki w teatrze z parawanem i w sytuacji odkrytej sceny. Wiesław Hejno jest świadomy zależności wyrazu i działań lalki od jej wstępnego pomysłu, wyrazu plastycznego lalki i jej konstrukcji. Ciekawe są też uwagi dotyczące mechanizacji lalek - cała ta technika powinna służyć sensom, myśli, przesłaniu. Reżyser jest więc poszukiwaczem idei i ich przekaźnikiem. Książka łączy w sobie rozważania teatrologiczne z opisem własnych prac reżyserskich autora. Wiesław Hejno zdradza w niej tajemnice radości tworzenia w teatrze lalek.

17 listopada 2014 18:00

Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny

Spotkanie połączone będzie z pokazami fragmentów z przedstawienia "Gyubal Wahazar" (prem. 1987) i scen z wykorzystaniem animowanych lalek ze "Śmiesznego staruszka" (prem. 2001). Obydwa spektakle zostały wyreżyserowane przez Wiesława Hejnę we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Prof. Wiesław Hejno rozpoczął pracę artystyczną w 1955 roku w Wałbrzyskim Teatrze Lalek. Od 1967 roku pracował we Wrocławskim Teatrze Lalek, którego w latach 1981-2001 był dyrektorem. W 1973 roku został wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim, którego był dziekanem w latach 1978-1987. W 1992 roku otworzył Dwuletnie Podyplomowe Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży przy Wydziale Lalkarskim i specjalizację pantomimiczną przy Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu. W 2007 roku otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Jego dorobek aktorski liczy około 60 ról. Reżyserował ponad 100 spektakli teatralnych - dla dzieci, młodzieży i dorosłych w teatrach lalkowych, dramatycznych, operach - oraz telewizyjnych. Pracował w teatrach w Jugosławii, Chorwacji, Rosji, Niemczech. Wyreżyserował m.in. takie spektakle jak: Proces F. Kafki, 1985; Gyubal Wahazar S. I. Witkiewicza, 1987; Śmieszny staruszek T. Różewicza, 2001; Makbet W. Szekspira, 2003. Hejno otrzymał liczne nagrody za działalność edukacyjną i artystyczną. Publikuje artykuły o teatrze lalek, m.in. w kwartalniku "Teatr Lalek", "Odrze", czasopiśmie "Loutka Zagrzeb".

Spotkanie organizowane we współpracy z Wrocławskim Teatrem Lalek

(-)
Materiał Organizatora
12 listopada 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia