Srebrny Kciuk dziennikarzy dla Pawła Chomczyka

Wyróżniającą się osobowością w sezonie teatralnym 2018/2019 został Paweł Chomczyk.

Niemal jednogłośnie Pomysł przyznawania nagrody "Srebrnego Kciuka" dla aktora, który wyróżnił się w minionym sezonie teatralnym narodził się w redakcji "Kuriera Porannego".

- W taki sposób postanowiliśmy pokazać, że teatr wciąż odgrywa ważną rolę w kulturze - wyjaśnia Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny "Porannego", organizatora konkursu. W kapitule "Srebrnego Kciuka" znaleźli się dziennikarze Polskiego Radia Białystok, TVP 3 Białystok, portalu Bialystok-Online, przedstawiciel Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB i naszej redakcji. Każdy mógł głosować na dowolną liczbę aktorów. Szukaliśmy takiego, który w szczególny sposób wyróżnił się w sezonie teatralnym 2018/2019 poprzez: świadomość wbudowaniu roli, budowanie roli, wiarygodność granej postaci w scenie, energię aktorską przepływającą na widza, budowanie relacji z partnerem na scenie, umiejętność bycia plastycznym, korygowania błędów, sprawności fizycznej, dykcji i kreatywności w tworzeniu postaci.

Jako pierwszy "Srebrnego Kciuka" zdobył Paweł Chomczyk, współtwórca Grupy Coincidentia, aktor, społecznik, wykładowca.

- To pierwsze nazwisko, które przychodzi mi do głowy - mówi Olga Gordiejew z Polskiego Radia Białystok.

- Tworzy wspaniałe role (Don Kichot - na zdjęciu), angażuje społeczność Zabłudowa w działania teatralne, buduje Siedlisko Kultury, a jednocześnie jest zaangażowany w uczenie przyszłych aktorów -dodaje jej radiowa koleżanka Dorota Sokołowska. - Niezwykła osobowość, która wybija się na tle innych mieszkających tu aktorów.

Sylwia Polińska z TVP 3 Białystok oprócz tworzenia niezwykłej przestrzeni artystycznej w Solnikach 44, docenia organizację i koordynację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego LasFest.

Prof. Marta Rau z Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB wyróżnia Pawła Chomczyka za: "wyobraźnię i inteligencję w tworzeniu postaci scenicznej, umiejętność swobodnej improwizacji, wysoki poziom sprawności warsztatowej, zaangażowanie, rzetelność wykonania, energię sceniczną, poczucie humoru oraz dostarczanie widzom rozrywki duchowej i intelektualnej na najwyższym poziomie artystycznym".

Prace kapituły będą kontynuowane w sezonie 2019/20.

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny
26 września 2019

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia