Stan wojenny w Kamienicy

"Wroniec" - reż. Jerzy Bielunas - Teatr Kamienica

W poniedziałkowy wieczór 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w prywatnym Teatrze Kamienica Emiliana Karnińskiego odbyta się premiera sztuki "Wroniec" - scenicznej adaptacji wielokrotnie nagradzanej powieści Jacka Dukaja, wyróżnionego w ostatniej edycji Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Jest to jedno z niewielu artystycznie i treściowo ciekawych i godnych polecenia przedstawień w tym sezonie na warszawskich scenach. Reżyser Jerzy Bielunas stanął przed niełatwym zadaniem przeniesienia na język teatru kunsztownej formy powieści Dukaja, należącej do gatunku fantastyki. Dni stanu wojennego przywołane tu zostały przez połączenie języka komiksu, animacji, instalacji wideo, teatru lalkowego i musicalu. Wydarzenia oglądamy oczami siedmioletniego Adasia, który szuka swoich rodziców porwanych przez straszliwego czerwonego smoka - potwora Wrońca. Adaś jest na scenie kukiełką, wędrującą za dorosłymi i ze zdziwieniem przyglądającą się ich poczynaniom.

Prowadzona ze sceny narracja dodatkowo objaśnia rozgrywające się wydarzenia, piosenki zaś przywołują masowo śpiewane w stanie wojennym protest songi. Reżyser sprawnie buduje atmosferę koszmaru w mieście sterroryzowanym przez Wrońca, tajemniczych Bubeków, Szpicli, Milipantów i Żelazne Suki. Ważną rolę odgrywa sąsiad Adasia Pan Beton, który po swojemu walczy ze ziem. Adaś musi z nim podróżować po labiryntach sterroryzowanego miasta, obserwując zachowanie zdezorientowanych ludzi.

Autorzy spektaklu musieli zmierzyć się ze smaczkami językowymi Dukają, a zarazem spróbować stworzyć spójną całość sceniczną. Smutek i szarość scenografii sąsiadują tu z dynamiką piosenek i narracji. Spektakl zostanie wznowiony w styczniowym repertuarze Teatru Kamienica.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
27 grudnia 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...