Stanisław Lem na dobry początek

14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Maski w Poznaniu

Premiera spektaklu Teatru Biura Podróży "Planeta Lem" otworzy w czwartek w Poznaniu Festiwal Teatralny Maski. W tym roku zaprezentuje się siedem teatrów z Polski, Niemiec i Rosji. Impreza potrwa do 5 grudnia

- Festiwal ten jest poświęcony teatrowi dokumentalnemu, który opisuje rzeczywistość. W tym roku warte polecenia są z pewnością Teatr doc z Moskwy ze spektaklem "Godzina osiemnaście" i niemiecki teatr Norton Commander, który pokaże w spektaklu "Komunistożerca", jak NRD-owska przeszłość rzutuje na dzisiejszych bohaterów - powiedział Paweł Szkotak - pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Wydarzenie otworzy plenerowy spektakl Teatru Biura Podróży "Planeta Lem", pokazany w hali Zakładów Cegielskiego. Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Przedstawienie jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza.

Do niedzieli pokazane zostaną: "Komunistożerca", teatru Norton Commander z Drezna, "Art. 182 ust. 1-3 kc" poznańskiej grupy Androny, Teatr doc z Moskwy ze spektaklem "Godzina. Osiemnaście", "Co Pan na to panie Freud" gdańskiego Teatru Zielony Wiatrak, "Nangar Khel" teatru Ad spectatores z Wrocławia, oraz Teatr Y z Poznania ze spektaklem "Cały ten Meksyk".

Festiwal Teatralny Maski promuje zjawiska w˙ dziedzinie teatru zaangażowanego, diagnozującego współczesne mechanizmy społeczne oraz opisującego wydarzenia kształtujące współczesną historię Polski i świata. Festiwal organizowany jest od 1997 roku w Poznaniu przez Teatr Biuro Podróży.

Do tej pory w jego ramach ponad 20˙teatrów zagranicznych oraz czołowe teatry polskie pokazały 140 spektakli, w tym 27 premier.

(-)
PAP
1 grudnia 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...