Stanisława Celińska wzruszyła wrocławian "Nową Warszawą"

34. Przegląd piosenki Aktorskiej

Koncert zupełnie statyczny (Stanisława Celińska, śpiewając, siedziała przez półtorej godziny), a pełen niezwykłych emocji. "Nowa Warszawa" Teatru Nowego we wtorkowy (19 marca) wieczór w Teatrze Polskim we Wrocławiu zadała kłam teorii, że piosence aktorskiej potrzeba wciąż nowych chwytów, zaskoczeń formalnych i gadżetów. A wszystko to dzięki aktorce niezwykłej - Stanisławie Celińskiej.

Stereotypowo Warszawa (miasto, nie jego historia) raczej nie wzrusza zbyt wielu wrocławian. Publiczność Teatru Polskiego piosenki o Warszawie przyjęła owacjami na stojąco, doceniając kunszt artystów. Bo to był nie tylko wieczór Stanisławy Celińskiej, palma za wspaniałe, zaskakujące aranżacje należy się Bartkowi Wąsikowi (fortepian), a Royal String Ouartet grał perfekcyjnie.

Niezwykle w interpretacji Celińskiej zabrzmiała "Warszawa" ("Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje / To kocham to miasto, zmęczone jak ja / Gdzie Hitler i Stalin zrobili, co swoje / Gdzie wiosna spaliną oddycha" Muńka Staszczyka i T.Love. Albo "Taka Warszawa" Beaty Kozidrak, "Tango Warszawa" Sojki ("Spotkajmy się, / kiedy lampa świeci łaskawie / Spotkajmy się, / o 23 w Warszawie, na kawie").

Wrocławianie wychodzili z teatru poruszeni. Marzy się podobny wieczór poświęcony Wrocławiowi.

Małgorzata Matuszewska
Polska Gazeta Wroclawska
21 marca 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...