Stankiewicz śpiewa Koftę i Wołka

Teatr Atelier w Sopocie

11 i 12 lipca w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej czeka nas niezwykłe spotkanie z poezją Jana Wołka i Jonasza Kofty, śpiewaną do muzyki Janusza Strobla przez Annę Stankiewicz.

Tworzą niesamowity duet.

Ona - subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą,

znakomicie przekazująca "mądre teksty" Jonasza Kofty i Jana Wołka.

On - wirtuoz gitary, komponujący piosenki,

które tworzą katalog standardów polskiej klasyki gatunku.

"To absolutnie genialna płyta. Poezja płynie z głośników za sprawą Anny Stankiewicz, której ciepły głos jest jak eliksir. Jej interpretacje pięknych poetyckich strof Kofty i Wołka przynoszą chwile zapomnienia od codziennej zwariowanej rzeczywistości.

To, że Janusz Strobel od ponad pół wieku tworzy miniaturowe arcydzieła wiemy wszyscy, jednak dopiero teraz, usłyszeliśmy pełną paletę jego możliwości. Na dwóch płytach znajduje się 21 piosenek pod wspólnym tytułem "Strobel Kofta Wołek". W szlifowaniu tych 21 diamentów brali udział poza Anną Stankiewicz i Januszem Stroblem wybitni polscy jazzmani: Andrzej Jagodziński, Czesław "Mały" Bartkowski, Adam Cegielski, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Mariusz "Fazi" Mielczarek i Adam Lewandowski. I tak powstał najpiękniejszy brylant, który powinien znaleźć się w płytotece każdego wrażliwego melomana."

Polski Portal Muzyczny Kamerton

"Anna Stankiewicz to wokalistka, którą można polubić od razu za jej piękny głos i mistrzostwo interpretacji zawiłych niekiedy melodii, jej niepretensjonalny, ciepły kontakt z publicznością. Piękna, czarodziejska muzyka, subtelna, nie agresywna, ale melancholijna, jak większość słów poetyckich piosenek Jonasza Kofty i Jana Wołka." Andrzej Tadeusz Brzeski

***

W koncercie udział biorą:

Anna Stankiewicz - wokal

Janusz Strobel - gitara klasyczna

Janusz Strobel - wybitny gitarzysta, kompozytor, aranżer, wielokrotnie nagradzany najwyższymi rangą odznaczeniami. Artysta, który przez wiele lat współpracował z Hanną Banaszak, pisał piosenki dla takich polskich piosenkarzy, jak Łucja Prus, Irena Santor, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki i in. przed kilkoma laty zaprosił do współpracy znakomitą wokalistkę Annę Stankiewicz. Powierzył jej zarówno piosenki znane, realizowane wcześniej przez innych artystów, ale także piosenki, które dotąd nie ujrzały światła dziennego, a dziś pisze specjalnie dla niej.

Anna Stankiewicz stworzyła recital o miłości, marzeniach i tęsknocie, opowiedziany poetycko, zaś w warstwie muzycznej zachowujący jazzowe aranżacje, w których nie brakuje solowych partii improwizowanych Janusza Strobla. W programie znalazły się utwory takie jak "Trzeba marzyć", "Kiedy księżyc jest w nowiu", "Więc jak?", "Nieobecni" i wiele innych, którym artystka poprzez swój charakterystyczny, ciepły głos i świadome operowanie słowem nadała nowy wymiar.

(-)
Materiały Organizatora
11 lipca 2015
Portrety
Janusz Strobel

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...