Stańko zagra "Wisławę"

Teatr Polski w Warszawie

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert wybitnego trębacza jazzowego Tomasza Stańki i New York Quartet, dedykowany laureatce Nagrody Nobla, poetce Wisławie Szymborskiej. W programie koncertu, który odbędzie się 13 maja 2013 r. o godz. 20:00 w Teatrze Polskim w Warszawie, znajdą się utwory z wydanego w lutym albumu "Wisława".

Utwory muzyczne, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu powstały pochodzą z wydanego w lutym albumu "Wisława". Wisława Szymborska i Tomasz Stańko dwukrotnie wystąpili razem na wieczorach poezji. Jego improwizacje były komentarzem dla wierszy czytanych przez Szymborską, wypływały z melodii i rytmu jej słów. - Dźwięki same wychodziły mi z trąbki - powiedział później w jednym z wywiadów. Ten metafizyczny nastrój muzyki i poezji znajdziemy na podwójnym albumie "Wisława". Tytuły niektórych tematów Stańko zapożyczył z wierszy noblistki.

Artysta postanowił nagrać album wraz z nowojorskimi muzykami. Wybrał młodego, pochodzącego z Kuby pianistę Davida Virellesa i utalentowanego kontrabasistę Thomasa Morgana. Dołączył do nich doświadczony perkusista Gerald Cleaver. Tak powstał Tomasz Stańko New York Quartet, o którym recenzent magazynu "Stereophile" napisał, że Stańko nigdy wcześniej nie miał takiego zespołu.

Album miał swoją premierę w Nowym Jorku pod koniec marca. Koncert w Teatrze Polskim jest elementem europejskiej trasy promującej album. 13 maja 2013 r. Tomasz Stańko i jego nowojorski kwartet wykonają w Teatrze Polskim niemal wszystkie utwory pochodzące z albumu "Wisława". To będzie z pewnością jeden z najważniejszych jazzowych koncertów tego roku w Warszawie. W ramach tournée zespół wystąpi w dziesięciu polskich miastach, oraz w pięciu miastach za granicą: w Essen, Londynie, Oslo, Bergen i w Hamburgu.

Organizatorem wydarzenia w stolicy jest Narodowe Centrum Kultury przy współpracy Teatru Polskiego i Programu III Polskiego Radia.

(-)
Materiał Organizatorów
8 maja 2013

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia