Stara jak świat, a na wskroś współczesna

"Bajka o rybaku i złotej rybce" - aut. Aleksander Puszkin - reż. Piotr Janiszewski - Teatr Śląski w Katowicach i X LO w Katowicach

Klasa teatralna
Zanim rozlegną się premierowe oklaski i młodzi artyści odczują na własnej skórze, co to znaczy trema, warto przypomnieć o tygodniach poważnej pracy, ale i zabawy, prób, żartów i podglądania prawdziwego teatru od kulis. Bo na tym nam zależało – by po raz kolejny połączyć światy szkolnej klasy i profesjonalnej sceny.

Po sukcesie poprzednich realizacji – premiery „Lisa Witalisa" w 2019 r., „Marysinych gąseczek" w 2020 r., „Ziuka" w 2021 r., „Nowej Zabawki" w 2022 r. oraz „Lepiej" w 2023 r. – wszyscy nabraliśmy chęci na nowe wyzwania. Wierząc, że teatr powinien reagować na zmieniającą się rzeczywistość i jej problemy, postanowiliśmy wspólnie zastanowić się, jakie dziś niebezpieczeństwa czyhają na nas na co dzień. Doszliśmy do wniosku, że żyjemy w rzeczywistości, w której każdy myśli wyłącznie o sobie.

W świecie nieustającej pogoni za szczęściem, za zaspokajaniem swoich potrzeb, a czasem też zachcianek, za spełnieniem zawodowym, za pieniądzem i wartościami czysto materialnymi. Pogoń ta jest niestety pełna fałszu, pychy, egoizmu, chciwości, wygórowanych oczekiwań. Świat staje się coraz bardziej pozbawiony tego, co piękne, delikatne, dobre i bezbronne. Przeciwstawiając się więc wyścigowi szczurów i chcąc na chwilę się zatrzymać, postanowiliśmy rozpocząć przygodę teatralną i wziąć na warsztat „Bajkę o rybaku i złotej rybce" Aleksandra Puszkina.

Chcemy na nowo ją odczytać i sprawdzić, jak można we współczesnym świecie mądrze wykorzystać trzy życzenia złotej rybki.
Dla teatru robienie premier to codzienność, dla wielu szkół spektakle szkolne także, ale my odważyliśmy się po raz kolejny połączyć te dwa światy i wykorzystać międzypokoleniową energię dzieci i dorosłych. Projekt Teatr 2.1 to przede wszystkim twórcza kooperacja pedagogów i ekspertów ze świata kultury z amatorami – dziećmi i młodzieżą.

W tym roku wybrani uczniowie z X LO w ramach pozalekcyjnych zajęć scenicznych przez wiele miesięcy kształcili swoje umiejętności aktorskie pod czujnym okiem reżysera Piotra Janiszewskiego. Podczas regularnych spotkań mieli okazję wziąć udział w warsztatach obejmujących m.in. pracę nad tekstem i tworzeniem roli, pracę literacką, ćwiczenia ruchowe, pantomimę, mimikę, choreografię, ekspresję artystyczną i animację przedmiotów. Co istotne, nie było żadnych castingów i łowców talentów – byliśmy pewni, że uda się wykorzystać talent każdego dziecka i rozbudzić w nim teatralną wyobraźnię. Oddaliśmy scenę nie tylko młodym twórcom, ale też profesjonalistom, by wzajemnie dzielić się wiedzą. Finałem twórczych zmagań jest premiera spektaklu „Bajka o rybaku i złotej rybce", która odbędzie się 5 grudnia na Scenie w Malarni.

Bajka o rybaku i złotej rybce
Wszyscy znamy tę bajkę. Rybak poszedł nad morze i złowił złotą rybkę, która obiecała spełnić jego trzy życzenia. Zrobiło mu się jej żal, więc ją wypuścił, ale chciwa żona rybaka kazała mu wrócić nad morze, raz jeszcze złowić rybkę i prosić o spełnianie jej zachcianek. Znowu i znowu. Bajka stara jak świat, a na wskroś współczesna. Czy aby na pewno? Wydawać by się przecież mogło, że w dobie cyfrowych, instagramowych i tiktokowych opowieści tego typu moralizatorskie historie to przeżytek, artefakt poprzedniego wieku, który stracił swój potencjał społecznego oddziaływania. Nic bardziej mylnego!

Uczniowie X LO w Katowicach biorą na warsztat „Bajkę o rybaku i złotej rybce", by krytycznie zastanowić się nad współczesnym światem. Czy gonitwa za szczęściem musi zawsze oznaczać krzywdę innego? Czy wartości materialne są w istocie ważniejsze niż te moralne? Czy egoizm i chciwość muszą wciąż wygrywać z uczciwością i empatią? Czy da się spełniać marzenia w zgodzie z własnym sumieniem?

Te i wiele innych pytań stały się dla uczniów pretekstem do scenicznej realizacji bajki Aleksandra Puszkina. Stawką tego przedstawienia jest uświadomienie zarówno sobie samym, jak i widzom, że jeśli tylko tego chcemy, życzenia złotej rybki można mądrze wykorzystać – tak, by zmieniły świat!

Renata Janiszewska
Materiał organizatora
5 grudnia 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...