Startują Monosytuacje

W Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu

Czwarta edycja "Monosytuacji" rozpocznie się 6 marca o godz. 18:00 (kolejne pokazy tego samego dnia o 20:30 oraz 7 marca o 19:00) spektaklem "Linatendu" w wykonaniu Anny Krotoskiej. Będzie to opowieść o bólu i stracie, wyreżyserowana przez aktorkę Alexandrę Kazazou.

Czy pojedyncza śmierć waży tyle samo co ta zwielokrotniona w codziennych wiadomościach w telewizji? Czy pamięć jest darem, czy przekleństwem? 6 i 7 marca we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można zmierzyć się z tymi pytaniami. "Linatendu" to opowieść o momencie granicznym w życiu. O buncie, absurdzie, smutku i codzienności po utracie. Scenariusz powstał na podstawie "L'inattendu" francuskiego dramatopisarza Fabrice'a Melquiota, który ma w dorobku ponad dwadzieścia dramatów. Jego teksty były tłumaczone na niemiecki, hiszpański i włoski. Autorką polskiego przekładu "L'inattendu" jest Wioletta Kaczmaryn. W spektaklu zostaną wykorzystane również teksty własne Anny Krotoskiej. Monodram przygotowano we współpracy z Karolem Jarkiem (scenografia, światła), Nefeli Stamatogiannopoulousem oraz Danielem Hanem (muzyka).

Anna Krotoska przez lata szkoliła swój warsztat aktorski w Teatrze Pieśń Kozła, w którym grała w spektaklach "Pieśń Kozła - dytyramb", "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" oraz "Lacrimosa". Razem z zespołem występowała m.in. w Narodowym Teatrze w Taipei na Taiwanie, w teatrze La Mamma w Nowym Jorku, na festiwalu UCLA. Dwukrotnie grała na festiwalu w Edynburgu, na którym w 2004 roku spektakl "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" zdobył Scotsman Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show. Od wielu lat dzieli się zdobytym doświadczeniem, wykładając w ramach aktorskiego programu magisterskiego prowadzonego przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre, a także prowadząc warsztaty teatralne z dorosłymi i młodzieżą w kraju i zagranicą. W efekcie wieloletniej współpracy z zespołem Awake Project zrealizowała w Oxfordzie spektakl "Song of Riots" (reż. Lucy Maycock) nagrodzony Audience Choice Award podczas Stokholm Fringe Festival 2015. Zagrała główną rolę w filmie "Konstelacje" (reż. Aniela Gabryel) nagrodzonym na festiwalach Łodzią po Wiśle oraz Młodzi i Film. Spektal "Linatendu" przygotowała wraz z Alexandrą Kazazou, aktorką Studia Matejka. Kazazou studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. W Studiu Matejka przygotowała spektakl solowy "Charmolypi". współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl "Borders" (Istambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu STORM w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Wielka Brytania); pracowała jako asystent reżysera Mateja Matejki nad spektaklem "Harmonia Przeciwstawień. Polska" w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu "KassendER" w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanego w Instytucie Grotowskiego w ramach "Monosytuacji 3". W styczniu tego roku zaprezentowała spektakl "Insenso".

W ramach "Monosytuacji" swoje spektakle zaprezentują: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska i Kamila Klamut. Wszystkie przedstawienia powstały w ramach rezydencji artystycznych w Instytucie Grotowskiego i zaprezentowane zostaną zaprezentowane we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (Mała Scena, ul. Rzeźnicza 12).

Bilety (15 zł) do nabycia na portalu Biletin oraz w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.p,l tel. 71 34 45 320). Dodatkowo w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego można nabyć karnet na 3 spektakle w cenie 35 zł.

(-)
Materiał nadesłany
4 marca 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...