Startuje teatralny maraton

59. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej

13 spektakli konkursowych teatrów z Krakowa, Warszawy. Bydgoszczy czy Gdańska. Gwiazdy na scenie m.in. Krystyna Janda, Katarzyna Hermann, Juliusz Chrzastowski czy Dorota Segda.

Już w sobotę. Tl maja startują 59. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej.

- Skupiamy się na sztuce aktorskiej. Tak się złożyło, że w tym roku mamy mnóstwo wybitnych ról kobiecych - wyjaśnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor kaliskiej sceny.

59. KST zainaugurowane zostaną 11 maja o godz. 18 sztuką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie "Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" w reż. Piotra Ratajczaka.

W niedzielę obejrzymy dwa spektakle - o godz. 17 kaliskie przedstawienie "Kamień i popioły" w reż. Michała Grzybowskiego oraz o godz. 19 "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego w reż. Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

13 maja publiczność zobaczy na początek, o godz. 18, "Curko (tak w oryginale - przyp. BH) moja ogłoś to - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" w reż. Magdaleny Drab, Teatru Zamiast w Łodzi. Później tego dnia, o godz. 19.15, w hali OSRiR przy ul. Łódzkiej obejrzymy spektakl "Cząstki kobiety" Kary Weber w reż. Kornela Mundruczó z TR Warszawa. - To jedno z najwybitniejszych przedstawień, jakie powstały w ostatnich latach w Polsce - zaznacza Bartosz Zaczykiewicz.

We wtorek, 14 maja o godz. 19 organizatorzy zapraszają na "Miłość od ostatniego wejrzenia" Vedrany Rudan w reż. Iwony Kempy. Zaprezentuje go Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy.

W środę, 15 maja o godz. 17.30 zobaczymy spektakl według tekstu Johna Patricka Shanley'a "Wątpliwość" w reż. Norberta Rakowskiego, koprodukcję Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Następnie, o godz. 19.30 publiczność zobaczy "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego w Katowicach [na zdjęciu].

16 maja o godz. 19 kaliska publiczność zobaczy "Koniec miłości" Pascala Ramberta w reż. Doroty Androsz, spektakl Teatru

Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

17 maja o godz. 17, wyjątkowo w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zobaczymy "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral w reż. Magdy Umer z Teatru Polonia z Warszawy. A o godz. 19 "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" w reż. Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

18 maja, o g. 16 zobaczymy spektakl "Hańba" na postawie powieści Johna Maxwella Coetzee w reż. Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego w Krakowie. Festiwal zwieńczy o godz. 20 rodzimy spektakl "Dziwny przypadek psa nocną porą" według powieści Marka Haddona w reż. Bartosza Zaczykiewicza.

Bartłomiej Hypki
Ziemia Kaliska
10 maja 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...