Startuje teatralny maraton

59. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej

13 spektakli konkursowych teatrów z Krakowa, Warszawy. Bydgoszczy czy Gdańska. Gwiazdy na scenie m.in. Krystyna Janda, Katarzyna Hermann, Juliusz Chrzastowski czy Dorota Segda.

Już w sobotę. Tl maja startują 59. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej.

- Skupiamy się na sztuce aktorskiej. Tak się złożyło, że w tym roku mamy mnóstwo wybitnych ról kobiecych - wyjaśnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor kaliskiej sceny.

59. KST zainaugurowane zostaną 11 maja o godz. 18 sztuką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie "Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" w reż. Piotra Ratajczaka.

W niedzielę obejrzymy dwa spektakle - o godz. 17 kaliskie przedstawienie "Kamień i popioły" w reż. Michała Grzybowskiego oraz o godz. 19 "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego w reż. Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

13 maja publiczność zobaczy na początek, o godz. 18, "Curko (tak w oryginale - przyp. BH) moja ogłoś to - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" w reż. Magdaleny Drab, Teatru Zamiast w Łodzi. Później tego dnia, o godz. 19.15, w hali OSRiR przy ul. Łódzkiej obejrzymy spektakl "Cząstki kobiety" Kary Weber w reż. Kornela Mundruczó z TR Warszawa. - To jedno z najwybitniejszych przedstawień, jakie powstały w ostatnich latach w Polsce - zaznacza Bartosz Zaczykiewicz.

We wtorek, 14 maja o godz. 19 organizatorzy zapraszają na "Miłość od ostatniego wejrzenia" Vedrany Rudan w reż. Iwony Kempy. Zaprezentuje go Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy.

W środę, 15 maja o godz. 17.30 zobaczymy spektakl według tekstu Johna Patricka Shanley'a "Wątpliwość" w reż. Norberta Rakowskiego, koprodukcję Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Następnie, o godz. 19.30 publiczność zobaczy "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego w Katowicach [na zdjęciu].

16 maja o godz. 19 kaliska publiczność zobaczy "Koniec miłości" Pascala Ramberta w reż. Doroty Androsz, spektakl Teatru

Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

17 maja o godz. 17, wyjątkowo w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zobaczymy "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral w reż. Magdy Umer z Teatru Polonia z Warszawy. A o godz. 19 "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" w reż. Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

18 maja, o g. 16 zobaczymy spektakl "Hańba" na postawie powieści Johna Maxwella Coetzee w reż. Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego w Krakowie. Festiwal zwieńczy o godz. 20 rodzimy spektakl "Dziwny przypadek psa nocną porą" według powieści Marka Haddona w reż. Bartosza Zaczykiewicza.

Bartłomiej Hypki
Ziemia Kaliska
10 maja 2019

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia