Startujemy 6 października o godz. 16.45

14. Festiwal 3 x Różewicz w Radomsku

Zapraszamy na Festiwal 3 x Różewicz. Na naszej scenie premiera „Kartoteki" Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz „Wyskubki" Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Spotkania z Tatianą Hołownią i z Mają Dziedzic. Rozmowy o książkach, wystawy i dużo poezji. Zapraszamy do Radomska od 6 do 9 października.

Startujemy 6 października o godz. 16.45. W sali widowiskowej odbędzie się uroczyste otwarcie Festiwalu. Później widowisko słowno-muzyczne „Dwa punkty widzenia", z wykorzystaniem wierszy Artura Piotra Kmiecika – laureata ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Wiersze pokażemy w zupełnie nowej odsłonie. Kanwę stworzyli artyści, którzy związani są z Radomskiem, ale swoje artystyczne pasje realizują gdzieś poza Radomskiem. Później otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z nich to fotografie Marcina Mielczarka, który udokumentował ubiegłoroczny festiwal. Druga to ekspozycja „Pinakoteka Różewicza" przygotowana przez historyk sztuki Tatianę Hołownię. Wtedy też zaprosimy na panel dyskusyjny z udziałem naszego gościa pt. „Italia Różewicza".

W sobotę zapraszamy na Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza. O 17.00 bardzo ważne dla nas spotkanie, bo rozwiążemy zagadkę, dlaczego po naszym plakacie lata mucha. Naszym gościem będzie dr Maja Dziedzic, autorka książki „Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza". Musca domestica czyli...mucha domowa. Dowiemy się jaką rolę w twórczości Tadeusza Różewicza odgrywają np. owady. Podkreślmy, że plakat festiwalu z muchą w tle zaprojektował radomszczanin Jakub Lesiński. Wieczorem na scenie MDK spektakl wyjątkowy. Przyjeżdża do nas Teatr Współczesny z Wrocławia z przedstawieniem „Wyskubki". To przedstawienie, gdzie zanika granica między widownią, a aktorami. Z muzyką na żywo, tańcem.

W niedzielę zapraszamy na grę miejską. Nad zagadkami dotyczącymi życia braci Różewiczów pracują instruktorki Marta Renik i Joanna Dudek. Wieczorem w MDK zagości poezja. Na początek spotkanie z Michałem Wiktorem Krzemińskim, laureatem XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Później rozmowa z Edytą Jachowicz – Bąk, którą w ubiegłym roku wyróżniono za cykl wierszy „Opowieści starego kredensu".

A w poniedziałek „creme de la crème" – prapremiera spektaklu „Kartoteka" w reż. Rolfa Alme. Norweski reżyser, tym razem pracuje z aktorami Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Data spektaklu oczywiście nieprzypadkowa. 9 października to urodziny Tadeusza Różewicza. Po spektaklu odbędzie się spotkanie twórcami.

Organizatorzy: Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magdalena Czerny-Kehl
Materiał Organizatorów
5 października 2023

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia