"Stół Bułhakowa" pokażą studenci z Manchesteru

Manchester Metropolitan University i Teatr Pieśń Kozła

Dwa pokazy pracy podyplomowej studentów szkoły aktorskiej Manchester Metropolitan University i Teatru Pieśń Kozła będzie można zobaczyć w czwartek i w piątek. Aktorzy zmierzyli się z "Mistrzem i Małgorzatą" Bułhakowa

To swobodna, eksperymentalna interpretacja powieści, włączająca także poezję Gabriela Garcii Lorki, o intrygującym tytule "Stół Bułhakowa". Reżyseruje Brytyjczyk Gabriel Gawin (świetny Makbet w spektaklu "Macbeth" Pieśni Kozła).

Współpraca Teatru Pieśń Kozła i prestiżowej brytyjskiej uczelni trwa od 1994 roku, gdy wywodzący się z Gardzienic założyciele teatru Anna Zubrzycki i Grzegorz Bral prowadzili na Wyspach warsztaty aktorskie. Od sześciu lat metoda pracy Teatru Pieśń Kozła, należącego do światowej czołówki teatru awangardowego, stanowi część programu aktorskich studiów podyplomowych i magisterskich uniwersytetu w Manchesterze.

W tym roku po raz trzeci do Wrocławia przyjechała na dwa semestry grupa 12 studentów z całego świata, od Finlandii po Koreę i Australię. Poznają tu metodę wypracowaną przez Pieśń Kozła i przygotowują spektakl dyplomowy. Biorą także udział w wyprawie badawczej do źródeł wybranej kultury tradycyjnej, która w naturalny sposób posługuje się technikami wokalnymi i tanecznymi. Tym razem były to tradycje kultywowane w Andaluzji w Hiszpanii.

Anna Zubrzycki: - Kształcenie nie polega tylko na nauce technik aktorskich wypracowanych przez nasz teatr, ale na uformowaniu aktora wszechstronnego, poszukującego, plastycznego. Studenci uczą się, jak połączyć mówienie tekstu z własną duchową głębią, z wiedzą o własnym ciele, poczuciu rytmu, równowagi. Ważna jest praca zespołowa, oddziaływanie i słuchanie siebie nawzajem na scenie. Praca na rzecz sztuki, a nie tylko swojej w niej roli, a trzeba pamiętać, że to aktorzy profesjonalni, ukształtowani zawodowo.

Spektakl dyplomowy realizowany na scenie Teatru Pieśń Kozła prezentowany będzie później na scenie szkolnej w Manchesterze oraz w Young Vic, na scenie eksperymentalnej przy słynnym Old Vic Theatre.

** Pokaz „Bulgakov\'s Table” w czwartek i piątek o godz. 19 w Teatrze Pieśń Kozła, (Purkyniego 1)

Magda Podsiadły
Gazeta Wyborcza Wrocław
28 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia