Stolica teatru dokumentalnego

Nad morze zjadą twórcy teatralni z całej Polski

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction odbędzie się w Sopocie już po raz ósmy. Jak co roku, pod koniec sierpnia (24-31 sierpnia), nad morze zjadą twórcy teatralni z całej Polski, zamieniając kurort na kilka dni w stolicę teatru dokumentalnego.

Podczas rezydencji artystycznej reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi, do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich działania kończy Maraton Non-Fiction – dwudniowy, otwarty dla publiczności, pokaz pracy warsztatowej. W tegorocznej rezydencji weźmie udział około 40 twórców, a pokazy odbędą się 30 i 31 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, które powstały jako efekt poprzednich edycji festiwalu oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego. Podczas tegorocznej edycji pokazane zostaną trzy spektakle, których zaczątki można było oglądać w poprzednich latach: „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" w reżyserii Magdy Szpecht, „Moskwin" w reżyserii Leny Frankiewicz oraz „Grotowski non-fiction" w reżyserii Katarzyny Kalwat.

Dodatkowo pokazany zostanie spektakl „Podróż do Buenos Aires" w reżyserii Adama Nalepy oraz odbędzie się pokaz przedpremierowy duetu [Ć/DŹ] „Kończą mi się słowa".

Przedstawienia będą pokazywane na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie oraz w Teatrze BOTO. Współorganizatorem festiwalu jest Teatr Wybrzeże w Gdańsku, a kuratorami są: Adam Nalepa, Adam Orzechowski, Roman Pawłowski.

(-)
Materiał organizatora
24 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia