Streszczenie libretta

"Guru" - reż. Damian Cruden - Opera na Zamku w Szczecinie

Mieszkający na oddalonej od świata wyspie członkowie sekty poddają się woli Guru – duchowego przywódcy, któremu zawierzyli swoje majątki i swoje życia. Guru towarzyszą matka Marthe, Iris, była wyznawczyni a obecnie matka dziecka Guru oraz Victor „finansista" i Carelli „naukowiec" sekty.

Guru ma nad swoimi wyznawcami pełną władzę, a wszelkie ustalone przez niego reguły są bezwzględnie przestrzegane. Jedynym środkiem zaspokajania głodu osłabionych, fanatycznych wyznawców są „preparaty" sporządzane przez Carellego z wody morskiej, których przyjmowanie ma rzekomo doprowadzić do „przejrzystości" będącej ostatnim przystankiem przed „wielką podróżą" (czyli de facto śmiercią).

Akcja opery rozpoczyna się w chwili przybycia nowych adeptów i adeptek na wyspę. Marie, jedna z nowo przybyłych adeptek, wyróżnia się spostrzegawczością i ciekawością otoczenia. Odmawia ona wspólnego śpiewania (rola ta jest wyłącznie mówiona). Otwarcie oświadcza ona Guru ,że „przybyła go unicestwić".

Guru, którego pewność siebie graniczy z szaleństwem, traktuje Marie jako próbę, jakiej został poddany. Marthe i Victor ze zdziwieniem stwierdzają, że zaczyna on naprawdę wierzyć w to, co w ich mniemaniu od zawsze było blagą mająca na celu zwiedzenie prostych umysłów.
W tym wszystkim dziecko Iris – uznane przez Guru za święte, a przez to więzione i głodzone w sanktuarium sekty jako żywa ikona – tak bardzo podupada na zdrowiu, że staje na granicy śmierci. Pod wpływem Marie poruszeni wyznawcy usiłują przeciwstawić się woli Guru, aby ocalić dziecko – bez powodzenia. Po tragicznej śmierci Guru zbywa ich, w zmyślny sposób wplatając fantastyczne teorie Carellego w swoją charyzmatyczną przemowę.

Śmierć przyspiesza jednak bieg wydarzeń. Guru oznajmia, że następnego dnia nadejdzie czas „wielkiej podróży" i zarządza przygotowania do rytuału, który jest niczym innym, jak zbiorowym samobójstwem.

Rozpaczająca po śmierci dziecka i pozostawiona samej sobie Iris wybiera odebranie sobie życia, jako jedyny sposób ucieczki przed Guru. Martha i Victor przerażeni szaleństwem Guru próbują go powstrzymać, nie zdając sobie sprawy, że ich losy zostały już przypieczętowane przez przywódcę sekty. Victor umiera z ręki Guru, a Martha zostaje zlinczowana przez tłum oszalałych adeptów.

Zdarzenia zmierzają do tragicznej kulminacji – adepci są gotowi wypić sporządzony przez Carellego eliksir, który w ich mniemaniu pozwoli im ponownie spotkać się w sferze bezcielesnej. Marie, wciąż mająca nadzieje na zapobiegnięcie katastrofie przyjmuje od Guru wyzwanie – jeśli znajdzie choć jednego wyznawcę, który odmówi „podróży", Guru zatrzyma to szaleństwo. Niestety, zgodnie z przewidywaniami Guru, adepci jeden po drugim wypijają eliksir będący zwykłą trucizną. Gdy wyznawcy umierają w męczarniach, Guru lży ich i uprzedmiatawia, sugerując, że nie są wystarczająco godni, aby wziąć udział w „podróży".

Pośród tych swoistych igrzysk śmierci dochodzi do konfrontacji Guru z Marie. Wypijając truciznę Guru prowokuje Marie, że ona także podąży w ich ślady jako ostatnia, ale najcenniejsza z nawróconych. Po śmierci szalonego przywódcy osamotniona i sparaliżowana ze strachu Marie wpatruje się w fiolkę z trucizną...

(-)
Opera na Zamku
14 września 2018
Portrety
Damian Cruden

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia