Strumień świadomości młodej kobiety

"M jak Molly" - reż. Piotr Wojewódzki - Teatr na Bielanach

Na scenie Teatru na Bielanach trwają próby do najnowszego spektaklu w reżyserii Piotra Wojewódzkiego "M jak Molly". To nocna opowieść sentymentalno-erotyczna inspirowana XVIII epizodem "Ulysses'a" Jamesa Joyce'a na podstawie tłumaczenia Macieja Słomczyńskiego.

Molly - żona niejakiego Leopolda Blooma, obudzona przez niego w środku nocy zaczyna snuć pełną wspomnień sentymentalno-erotyczną opowieść, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, wspomnienia stają się konfabulacją, wymysły - podejrzeniami a radość miesza się z oburzeniem. Wielość wątków zaczyna w pewnym momencie przypominać pajęczynę tkaną we wszystkich kolorach tęczy przez pijanego pająka i w efekcie tworzy raczej swobodnie pleciony fresk minionych wydarzeń i myśli wybiegających w przyszłość, niż pułapkę na ofiarę. Tym bardziej, że ofiara zmęczona trudami drzemie smacznie obok.

Sam monolog Molly jest w swojej formie pionierski i stanowi klasykę gatunku, zwanego strumieniem świadomość. Spektakl, inspirowany opowieścią Molly, oplecie widza czułymi ramionami głównej bohaterki, a właściwie trzech, bo najpierw w sennej, a potem coraz bardziej bachicznej atmosferze czerwcowej nocy, pojawi się Molly młodziutka - zadziwiona erotyką świata, potem Molly w wieku, w którym ma ochotę na nowo ten świat podbić i wyssać z niego najsłodsze nektary, a następnie Molly dojrzała, patrząca na "te sprawy" z pewnego dystansu. Ten wielogłos dąży do pointy będącej wielką afirmacją życia i miłości, mimo wszystkich przeszkód pojawiających się po drodze. Na końcu zabrzmi wielkie TAK.

Premiera:
26.04.2013 godz. 19.00,
spektakle: 27.04, 28.04 godz. 19.00
Bilety: 30 zł. norm., 25 zł. ulg., 15 zł. studenci UTW
Spektakl dla widzów dorosłych.

(-)
Materiał Teatru
25 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia