Strzelcem w serce - online - 17 stycznia o godz. 18.00

"Strzelcem w serce. Na zdrowie!" Koncert pamięci Andrzeja Strzeleckiego.

Już 17 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się koncert "Strzelcem w serce. Na zdrowie!". Transmisję będzie można zobaczyć na Facebooku. W wydarzeniu biorą udział gwiazdy filmu, teatru i estrady, a także studenci Akademii Teatralnej w Warszawie.

W programie koncertu poświęconego Andrzejowi Strzeleckiemu "Strzelcem w serce. Na zdrowie!" znalazły się utwory uznawane za szlagiery muzyki estradowej. Piosenki wykonają m.in. Wojciech Malajkat, Hanna Śleszyńska, Danuta Błażejczyk oraz Kwartet Rampa. Część utworów zaprezentują aktorzy kultowego spektaklu "Złe zachowanie" oraz studenci Akademii Teatralnej w Warszawie. Środki na przygotowanie spektaklu pochodzą z Funduszu Wsparcia Kultury.

Koncert odbędzie się 17 stycznia o godz. 18. Będzie go można obejrzeć na facebookowym profilu Akademii Teatralnej.

Andrzej Strzelecki. Kim był aktor?
Andrzej Strzelecki był aktorem, satyrykiem, reżyserem teatralnym, wykładowcą Akademii Teatralnej i byłym rektorem uczelni, a także autorem scenariuszy sztuk i musicali. W 1974 r. ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST, a w 1978 r. - Wydział Reżyserski. W 2004 r. zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych.

W latach 1974–1981 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret "Kur". Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Znany z ról filmowych ("Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później"), oraz serialowych ("Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe").

Był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słynie też ze swojego zamiłowania do gry w golfa. Był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. Swojemu hobby poświęcił pierwszą książkę z 2007 r. zatytułowaną "Człowiek w jednej rękawiczce".

W czerwcu 2020 r. córka Andrzeja Strzeleckiego poinformowała, że aktor ma nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli, organizując zbiórkę pieniędzy na jego leczenie. W pomoc włączyły się gwiazdy i studenci Strzeleckiego z Akademii Teatralnej w Warszawie. Niestety, aktor nie zdążył wyjechać do Stanów Zjednoczonych na leczenie. Zmarł 17 lipca 2020 r., miał 68 lat.

(-)
Onet.Kultura
15 stycznia 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...