Strzępki rzeczywistości

"Lalki" - reż. Szymon Budzyk - Teatr Witkacego w Zakopanem

Piętnastego stycznia w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem odbędzie się prapremiera dramatu autorstwa Michała Zdunika "Lalki". Sztukę przenosić będzie na scenę Szymon Budzyk, absolwent aktorstwa krakowskiej PWST, nowa postać w ekipie teatru Witkacego. Mamy do czynienia z podwójnym debiutem - reżyserskim i pisarskim

„Lalki” to przynajmniej z pozoru monodram. Rozpoczyna się on historią kobiety adoptującej każde dziecko, jakie napotka na swojej drodze. Idąc w głąb dramatu jego akcja rozwarstwia się; czytelnik ma do czynienia z wielością postaci i historii. Jedyne, co – moim zdaniem – łączy te osoby oraz historie to pojęcie przedmiotowości, uprzedmiotowienia. Poczynając od ratowania sierot, które potem są zaniedbywane, poprzez traktowanie kobiety jako lalki z sex-shopu, aż do pozostawiania rodziców w domach opieki, byleby tylko zrzucić z siebie ciężar odpowiedzialności - Zdunik buduje kolaż z informacji prasowych i programów telewizyjnych (podobnych „Uwadze” czy „Superwizjerowi”).

Łączy strzępki rzeczywistości, które powodują dezinformację, chaos. Prócz faktów niczego nie przekazują, rozpadają się – to pokazuje dramat dwudziestoletniego twórcy. Autor położył duży nacisk na zapis graficzny „Lalek”, podkreślający ten rozkład brakiem znaków przestankowych czy podziałem słów na sylaby czy litery.

Tym większą ciekawość wzbudza adaptacja teatralna sztuki, w której wystąpią trzy aktorki: Alicja Dąbrowska, Karolina Fortuna i Jaga Siemaszko. Wyzwaniem będzie przedstawienie i tak trudnego w odbiorze dramatu w sposób zrozumiały oraz czytelny bez jednoczesnego spłycenia tematu. Szymon Budzyk to pomysłowy, pełen energii twórca, o czym świadczy niebanalny trailer (trailer pokazu teatralnego? Novum samo w sobie). Czy tę energię i pomysły zostały przeniesione na deski teatru – o tym przekonamy się już za tydzień.

Olga Byrska
ksiazeizebrak.pl
10 stycznia 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...