Studenci mają głos

Młodzi adepci sztuki wokalnej na scenie Opery Krakowskiej

Akademia Muzyczna w Krakowie i Opera Krakowska serdecznie zapraszają na galę operowo-operetkową pod nazwą „Studenci mają głos". Wśród solistów wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii, a Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

"Ideą Władz Wydziału Wokalno-Aktorskiego jest umożliwienie studentom-śpiewakom działań artystycznych w przestrzeni prawdziwego teatru operowego, co powoduje konfrontację ich możliwości z wymaganiami scenicznymi, orkiestrowymi, przestrzennymi i akustycznymi opery jako takiej." – tłumaczy dr hab. Jacek Ozimkowski i dodaje: "Współpraca z Operą Krakowską daje także możliwość zaistnienia w operowym środowisku artystycznym, a co za tym idzie, bycia poznanym nie tylko poprzez pryzmat przesłuchań. Praca podczas zajęć w czasie trwania projektu artystycznego daje możliwość szerszego poznania studentów przez Dyrekcję Opery Krakowskiej, co w wielu przypadkach kończy się odkryciem nowych talentów i nawiązaniem współpracy artystycznej na gruncie zawodowym."

Koncert jest kolejnym przykładem współpracy między Operą Krakowską a Akademią Muzyczną. Studenci krakowskiej uczelni występowali już w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Laco Adamika pod kierownictwem muzycznym prof. Jacka Delekty, ówczesnego prorektora Akademii, a także w spektaklu edukacyjnym "Opera b/o" w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. W 2016 roku obie instytucje zaprezentowały "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Już 16 lutego usłyszymy studentów wykonujących najsłynniejsze arie i sceny z takich dzieł, jak: "Zemsta nietoperza", "Tosca", "Madama Butterfly", "Księżniczka czardasza", "Lakmé", "Carmen" i wiele innych. To twardy orzech do zgryzienia, bowiem arie z tych arcydzieł wykonywali i wciąż wykonują najsłynniejsi śpiewacy na scenach i estradach całego świata. Teraz zmierzą się z nimi młodzi adepci sztuki wokalnej.

Gala odbędzie się w sobotę 16 lutego o 18:30 w Operze Krakowskiej. Bilety w cenie 25 zł, 10 zł (ulgowe) oraz 5 zł – wejściówki dla studentów i uczniów za okazaniem legitymacji – do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej. Ilość miejsc ograniczona.

Mateusz Ciupka
Materiał Opery
14 lutego 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki